Uroczyste otwarcie Obchodów Jubileuszu 200 lecia Diecezji Siedleckiej

8 grudnia przypada uroczystość odpustowa Katedry Siedleckiej p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Tegoroczna uroczystość ma wyjątkowe, historyczne znaczenia, ponieważ oficjalnie rozpoczyna obchodu Jubileuszu 200 lecia powstania oraz 100 lecia odrodzenia się Diecezji Siedleckiej. Jubileusz zakończy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia 2018 r.

8 grudnia 2017 r, o godz. 12 w Katedrze Siedleckiej sprawowana będzie uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem J.E. Abpa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego.

Kalendarium Jubileuszowe

12 kwietnia 2018 r. – Finał Diecezjalnego Konkursu Historyczno-Literackiego

14 kwietnia 2018 r. – Pogrzeb Biskupów w krypcie Kolegiaty w Janowie Podlaskim.

7-8 czerwca 2018 r. – Konferencja Episkopatu Polski w Janowie Podlaskim. Uroczystości związane z 200-leciem powołania do istnienia Diecezji.

9 czerwca 2018 r. – Centralne Uroczystości Jubileuszowe w Siedlcach, Katedra, godz. 11.30

10 czerwca 2018 r. – Dziękczynienie za 200-lecie istnienia Diecezji w parafiach

Wydawnictwa jubileuszowe

Z okazji 200-lecia Diecezji Siedleckiej nakładem wydawnictwa Unitas ukazało się wiele interesujących opracowań historycznych zarówno naukowych, jak i popularyzatorskich.

 

 

 

„Jedność i męstwo, 1818-2018” –  publikacja wydana pod redakcją Ks. Wojciecha Hackiewicza stanowi pierwszą tak bogato ilustrowaną historię diecezji siedleckiej. Na 271 stronach, ubogaconych dziesiątkami współczesnych i archiwalnych fotografii, rycin, fotokopiami dokumentów, w tym wielu po raz pierwszy publikowanych ukazano nie tylko rządy wszystkich biskupów siedleckich, dzieje dwóch biskupich stolic oraz seminarium duchownego, ale przede wszystkim trzy charyzmaty kościoła siedleckiego: umiłowanie jedności – wyrażające się w solidarności z prześladowanymi unitami, męstwo – widoczne w postawie biskupów diecezji, nie uginających się przed tyranią władzy zaborców, okupantów i komunistów, kapłanów angażujących się czynnie w powstania narodowe oraz dających heroiczne świadectwo w czasie niemieckiej i sowieckiej okupacji, a także wiernych świeckich, których symbolami męstwa pozostaną na zawsze Pratulin i Miętne. Trzeci charyzmat  to szczególna więź z Królową Podlasia. Został ukazany na tle historii ozdobionych koronami papieskimi wizerunków Matki Bożej czczonych na południowym Podlasiu oraz najważniejszych wydarzeń związanych z kultem maryjnym, jak peregrynacje obrazów oraz historia Pieszej Podlaskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Istotnym walorem książki jest jej atrakcyjna szata edytorska.  Wydawnictwo UNITAS, 2018 r. Do nabycia w księgarni diecezjalnej w Siedlcach.

 

 

Diecezja Siedlecka 1818-2018. Studia i materiały z dziejów. – publikacja naukowa pod red. Ks. Bernarda Błońskiego, Rafała Dmowskiego oraz Doroty Wereda. Książka zawiera 22 teksty problemowe dotyczące 200 lat dziejów diecezji. Autorzy postawili sobie za cel syntetyczne przedstawienie ważnych aspektów funkcjonowania diecezji na przestrzeni dziejów takich jak: polityczne uwarunkowania jej powstania, struktury administracyjne, urzędy diecezjalne, takie jak sąd biskupi, kapituły, kurię i seminarium aż po tak przekrojowe zagadnienia jak życie liturgiczne, działalność charytatywną, działalność zakonów itp. W pracy zamieszczono również materiały źródłowe w postaci tekstów bulii papieskich, map i bibligrafii. Oprawa twarda, 590 stron,  Wydawnictwo UNITAS, 2018 r.

 

 

„Imię Twoje wysławiamy” – Już na początku roku jubileuszowego ukazało  się nowe opracowanie dziejów Diecezji Siedleckiej autorstwa Ks. Zbigniewa Sobolewskiego „Imię Twoje wysławiamy”.
Prezentowana publikacja stanowi doskonały przewodnik po historii diecezji – która nosiła najpierw nazwę janowskiej czyli podlaskiej, później siedleckiej czyli podlaskiej, a obecnie siedleckiej – jest nowa książka Ks. prał. dra Zbigniewa Sobolewskiego zatytułowana „Imię Twoje wysławiamy. Dzieje diecezji siedleckiej (1818-2018)”. Autor w sposób bardzo umiejętny i przystępny przedstawia dwustuletnią historię ludu Bożego, zamieszkałego pomiędzy Wisłą a Bugiem na wschód od Warszawy; ludu, który podążał za Chrystusem drogami wiary i miłości. Oprawa miękka, Wydawnictwo UNITAS, 2018 r.  – ZAMÓW KSIĄŻKĘ

 

 

 „Te Deum Laudamus. Biskupi – Duchowieństwo – Ruchy religijne Diecezji Siedleckiej w latach 1818-2018” autorstwa ks. Edwarda Jarmocha i ks. Sławomira Byliny. Na 513 stronach autorzy zawarli obszerne studium historii diecezji siedleckiej, ubogacone ilustracjami, wykazem źródeł i literatury oraz indeksem osób.Autorzy dotarli nie tylko do już znanych opracowań, ale przede wszystkim do dokumentów źródłowych, wydobywając z przepaści archiwów nowe, nieznane dotąd dokumenty i fakty. Sięgnęli do dokumentów m.in. z Archiwum Watykańskiego, archiwów diecezjalnych w Lublinie, Siedlcach, Drohiczynie i Włocławku, Archiwum Księży Polskich – byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych w Kaliszu, jak również z Archiwum Akt Nowych oraz Archiwum Akt Dawnych w Warszawie, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Siedlcach i w Lublinie. (…) Efektem ich wysiłków jest dzieło, które umożliwia nam zanurzenie się w historii diecezji oglądanej z perspektywy pracy jej pasterzy oraz ich współpracy z ludem Bożym. (fragment recenzji Ks. Andrzeja Adamskiego, Echo Katolickie). Wydawnictwo Diecezjalne UNITAS 2018, oprawa twarda.

 

 

„Opowiadania z dziejów Diecezji Siedleckiej” – autor Ks. Zbigniew Sobolewski.  Z pokolenia na pokolenie przekazywana jest historia o wydarzeniach, które miały miejsce w pięknej i malowniczej diecezji siedleckiej. Opowiadania ks. Zbigniewa Sobolewskiego to niezwykła historia naszej dwustuletniej diecezji przekazana dzieciom w postaci opowiadań z najważniejszych wydarzeń naszej wspólnoty.
Pełne humoru, ciepła i  historii opowiadania  przenoszą naszych najmłodszych diecezjan w fascynujący świat przeszłości, a piękne i pełne barw obrazki, budzą wyobraźnię naszych najmłodszych. Oprawa miękka, Wydawnictwo UNITAS, 2018 r.     ZAMÓW KSIĄŻKĘ

 

 

Zwiastun 2017 przyznany

 

 Twórcy filmu „Z Wilna do Nieba” laureatami „Zwiastuna Dobrej Nowiny 2017”

Kapituła nagrody ”Zwiastun Dobrej Nowiny 2017” przyznawanej przez Akcję Katolicką Diecezji Siedleckiej oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w tym roku uhonorowała twórców dokumentalnego obrazu „ Z Wilna do nieba” poświęconego sylwetce biskupa Ignacego Świrskiego. W uzasadnieniu przyznania nagrody podkreślono wagę pierwszego filmowego dokumentu o biskupie Ignacym Świrskim w kontekście zbliżających się obchodów 200- lecia diecezji siedleckiej oraz podjęcia przez Kościół  Siedlecki starań o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego kandydata na ołtarze biskupa Ignacego Świrskiego. Premiera filmu odbyła się 28 marca 2018 roku w Sali Widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach.

Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej Ks. Wojciech Hackiewicz w okolicznościowej laudacji podkreślił, iż nagroda ta to wyraz wdzięczności pod adresem wszystkich, którzy przyczynili się do powstania filmu, na czele z trzema najważniejszymi osobami – reżyserami Mirosławem Krzeszkowski oraz Janem Świrski oraz pomysłodawcą  i producentem filmu Maciejem Świrskim wraz z „Redutą Dobrego Imienia”.

Nagrodę w imieniu twórców filmu odebrał Maciej Świrski.

Maciej Świrski jest Absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, PMTP University of Wisconsin (Milwaukee), studiów z zakresu Master of Business Administration (Akademia Leona Koźmińskiego). Posiada szerokie doświadczenie w zarządzaniu, pracował w szeregu polskich i zagranicznych firm z branży nowych technologii, ostatnio (2006-2009) jako wiceprezes Zarządu Polskiej Agencji Prasowej SA, odpowiadając za technologie, finanse i działalność internetową Spółki.

Maciej Świrski jest  także blogerem politycznym (publikuje na Salon24.pl i wpolityce.pl). Działa społecznie w kilku obszarach związanych z samoorganizacją się społeczeństwa, w celu zwiększenia partycypacji społecznej w Polsce. Są to takie inicjatywy jak Obywatelska Komisja Edukacji Narodowej, Obywatelski Ruch Kontroli Wyborów. Jest jednym z pomysłodawców odnowienia tradycji Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii i przez trzy lata był wicesuperiorem Bractwa Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii.

Oprócz publikacji blogowych ma w swoim dorobku powieść “Tytuł zastępczy”,  opowiadającą w sposób niemartyrologiczny o stanie wojennym. Jest założycielem Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom. Przez cztery lata był jej prezesem. W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży Reduta we współpracy z polskim MSZ przygotowała i wydała adresowany do polskich rodzin przyjmujących pielgrzymów podręcznik o tym jak promować Polskę i polskie wartości. Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej oraz wiceprezesa Polskiej Fundacji Narodowej.

Zwiastun to wyróżnienie przyznawane przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Siedleckiej  osobom  świeckim wyróżniającym się na polu szeroko pojętej ewangelizacji i kultury inspirowanej Ewangelią. Mottem nagrody są słowa z księgi Izajasza „O jak są pełne wdzięku na górach nogi zwiastuna radosnej nowiny, który ogłasza pokój, zwiastuje szczęście, który obwieszcza zbawienie, który mówi do Syjonu: Twój Bóg zaczął królować.” Iz 52,7 Statuetka przedstawiająca gołębicę z gałązką oliwną w dziobie, na którą pada blask ognistych języków z dnia Pięćdziesiątnicy to ręcznie wykonana rzeźba ceramiczna autorstwa artysty plastyka p. Grzegorza Mikulskiego z Garwolina.

Dotychczasowi laureaci Zwiastuna Dobrej Nowiny:

2012 r. – Pomysłodawcy i twórcy Szkolno-parafialnego Klubu Sportowego „Barka” z Siedlec

2013 r. – Fundacja „Nasza Szkoła”

2014 r. – Dr Józef Geresz –  historyk, wybitny regionalista, autor licznych monografii z historii diecezji siedleckiej

2015 r. – Fundacja „Kocham Podlasie” – za film „Błogosławiona wina”

2016 r. – Ewa Strok –  pedagog, scenarzystka, reżyser, autorka licznych spektakli teatralnych poświęconych tematyce unickiej’

 

Czwarta sesja Diecezjalnej Szkoły Liturgicznej

Kolejna już, czwarta sesja Diecezjalnej Szkoły Liturgicznej, prowadzącej formację dorosłych lektorów i kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, odbędzie się 2 grudnia br. w Łukowie i w Białej Podlaskiej. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 10.00 i trwają do godz. 16.00. Do udziału serdecznie zapraszamy.

Święto Patronalne Akcji Katolickiej i KSM

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata już w okresie międzywojnia obchodzona była jako święto patronalne Instytutu Akcji Katolickiej oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Ta tradycja trwa do dziś. W najbliższa niedzielę, 26 listopada oba stowarzyszenia będą, jako co roku wspólnie świętować.Sercem uroczystości będzie Eucharystia sprawowana o godz. 10 w siedleckiej katedrze pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy. Eucharystię koncelebrował będzie Biskup Pomocniczy Warszawsk0-praski Marek Solarczyk do niedawna Krajowy Asystent Kościelny Akcji Katolickiej, obecnie z ramienia Konferencji Episkopatu czuwający nad duszpasterstwem młodzieży, również nad KSM. W czasie Eucharystii kandydaci do obu stowarzyszeń złożą uroczyste ślubowanie.  Po Eucharystii, o godz. 12 w  „Sali Białej” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach rozpocznie się uroczysta akademia, w czasie której zostaną wręczone odznaki stowarzyszeniowe, dekrety nominacyjne nowych oddziałów, prezesów oraz księży asystentów. Cześć artystyczną akademii uświetni projekcja filmu „Z WIlna do Nieba” oraz koncert zespołu „IMAS”, laureata tegorocznego „Hosanna Festival”.

Od sześciu lat, niezwykle poniosły moment święta patronalnego AK i KSM stanowi gala wręczenia statuetki „Zwiastuna Dobrej Nowiny”. Zwiastun to wyróżnienie przyznawane przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Siedleckiej  osobom  świeckim wyróżniającym się na polu szeroko pojętej ewangelizacji i kultury inspirowanej Ewangelią. Mottem nagrody są słowa z księgi Izajasza „O jak są pełne wdzięku na górach nogi zwiastuna radosnej nowiny, który ogłasza pokój, zwiastuje szczęście, który obwieszcza zbawienie, który mówi do Syjonu: Twój Bóg zaczął królować.” Iz 52,7 Statuetka przedstawiająca gołębicę z gałązką oliwną w dziobie, na którą pada blask ognistych języków z dnia Pięćdziesiątnicy to ręcznie wykonana rzeźba ceramiczna autorstwa artysty plastyka p. Grzegorza Mikulskiego z Garwolina.

Dotychczasowi laureaci Zwiastuna Dobrej Nowiny:

2012 r. – Pomysłodawcy i twórcy Szkolno-parafialnego Klubu Sportowego „Barka” z Siedlec

2013 r. – Fundacja „Nasza Szkoła”

2014 r. – Dr Józef Geresz –  historyk, wybitny regionalista, autor licznych monografii z historii diecezji siedleckiej

2015 r. – Fundacja „Kocham Podlasie” – za film „Błogosławiona wina”

2016 r. – Ewa Strok –  pedagog, scenarzystka, reżyser, autorka licznych spektakli teatralnych poświęconych tematyce unickiej

 

Logo Jubileuszu ” 200 – lat Diecezji Siedleckiej

 

 Logo jubileuszowe przedstawia wieże katedry w Siedlcach, tak charakterystyczne i rozpoznawalne w swoim kształcie, okolone z prawej strony fragmentem wieńca laurowego w kolorze złota, będącego, jednym z najstarszych symboli świętowania jubileuszy. W dawnej tradycji wieniec laurowy zdobił skroń jubilata. W lewej części logo umieszczono nazwę diecezji, która w czasie jej burzliwych dziejów zmieniała się trzykrotnie: diecezja powstała jako Janowska czyli Podlaska, po swoim odrodzeniu oraz przeniesieniu siedziby biskupów do Siedlec w 1924 r. przez papież Piusa XI otrzymała nazwę Siedlecka czyli Podlaska. Od ostatniej reformy administracyjnej Kościoła w Polsce w 1992 r. jej nazwa brzmi Diecezja Siedlecka. Autorką logo Jubileuszu jest siedlecka artystka grafik p. Jelen Skarus.

Międzyseminaryjna sesja naukowa w Opolu Nowym

16 listopada 2017 r. (czwartek), w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej w Opolu Nowym  odbyła  się międzyseminaryjna konferencja naukowa z udziałem wykładowców seminariów duchownych z Siedlec, Drohiczyna, Łomży, Białegostoku i Ełku oraz siedleckich kleryków. Spotkanie skoncentrowało się będzie na historycznym zagadnieniu udziału Kościoła Katolickiego w dziejach naszej Ojczyzny. Oprócz Jubileuszu 200-lecia Diecezji oraz stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę okazją do takiej refleksji była zbliżająca się rocznica 100-lecia reaktywacji Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej (8.10.1919 r.) oraz przygotowania do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Biskupa Siedleckiego Ignacego Świrskiego (1885–1968). Konferencję rozpoczęła projekcja filmu „Z Wilna do nieba”, dokumentu o  świadectwie życia biskupa Ignacego Świrskiego, kandydata na ołtarze. Główny punkt spotkania stanowił wykład Dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie dra Tadeusza Krawczaka – „Wiara i tożsamość – wkład Kościoła i duchowieństwa katolickiego w odzyskanie przez Polskę niepodległości.” Bogate, wielowątkowe wystąpienie można oddać w znaczącej konstatacji prelegenta: „Gdy patrzymy na wielkie nazwiska bohaterów niepodległości, musimy zauważyć również postacie kapłanów, którzy budowali mentalność patriotyczną opartą na wartościach Ewangelii, tak bardzo potrzebną w chwilach walki”. Spotkanie zakończyła krótka dyskusja. Cześć panelową poprowadził ks. dr hab. Tadeusz Syczewski, Rektor WSD w Drohiczynie.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ