Zwiedzamy Diecezję Siedlecką

Diecezja Siedlecka rozciąga się na powierzchni 11,5 tys. km² stanowiącej geograficznie i administracyjnie wschodnią część Mazowsza oraz północną cześć województwa lubelskiego. Miejscami jej granice stanowią rzeki: Wisła, od zachodu, Wieprz i Tyśmienica od południa oraz Bug od wschodu. Wschodnia granica diecezji pokrywa się z granicą Polski na wysokości Białorusi i Ukrainy. Większość tych terenów to historyczne południowe Podlasie. Dlatego dawniej diecezja nosiła podwójną.nazwę janowska czyli podlaska, a po przeniesieniu siedziby biskupów z Janowa Podlaskiego do Siedlec – siedlecka czyli podlaska. Od ostatniej reformy administracyjnej Kościoła w Polsce w 1992 r. nosi nazwę diecezja siedlecka. Podlaskie dziedzictwo zachowało się jednak w nazwach wielu miejscowości jak Biała Podlaska, Janów Podlaski, czy Międzyrzec Podlaski oraz w nazwie diecezjalnej rozgłośni czyli „Katolickiego Radia Podlasia”. W polskim Kościele diecezja określana jest często „Męczeńskim Podlasiem” na pamięć męczeństwa Unitów Podlaskich. Teren diecezji zamieszkuje 707 tys. katolików. Obok katolików żyją tu również wyznawcy prawosławia, mariawici i nieliczni protestanci. Na terenie diecezji rozsianych jest aż 290 kościołów i kaplic należących do 247 parafii.

Biuro Pielgrzymkowe

Zaplanuj wyjazd z Diecezjalnym Biurem Pielgrzymkowym „Arka”

odwiedź stronę biura

Domy pielgrzyma i bazy noclegowe w Diecezji Siedleckiej

zapraszamy do wirtualnych odwiedzin

Mapa miejsc wartych odwiedzenia

Kliknij na pinezkę, aby wyświetlić więcej informacji.