Parafia Wniebowzięcia NMP, Maciejowice

Strona internetowa http://maciejowice.sacro.pl/
Adres e-mail parafia.maciejowice@gmail.com
Liczba wiernych 4380
Księgi metrykalne od 1819 r.
Odpusty w parafii
Wniebowzięcia NMP
Msze Święte w parafii
Dni powszednie:
7.00 , 18.00

Niedziele i święta:
7.30 , 9.30 , 11.30 , 17.00

Rys historyczny

Jan Długosz w „Liber beneficiorum” t. II napisał, że Kazimierz Sprawiedliwy dał przywilej na założenie w Kochowie miasta. Druga historyczna wzmianka dotycząca późniejszej parafii maciejowickiej mówi, że książę Henryk Sandomierski nadał przywilej targu w Kochowie klasztorowi Kanoników Regularnych w Czerwińsku, o czym wspomina w dniu 18.04.1155 bulla papieża Hadriana IV. Natomiast bulla papieża Innocentego IV mówi, że Kanonicy Regularni posiadali obiekt sakralny w Kochowie już w 1254 roku.
W 1681 r. Anna z Oleśnickich Zbąska przenosi z Kochowa do Maciejowic kościół, tworząc przy nim parafię w Maciejowicach. Ostatnim proboszczem Kochowskim, a pierwszym Maciejowickim był ks. Grzegorz Leżański. Wtedy wybudowano drewniany kościół, który z zbiegiem lat uległ zniszczeniu. Starania o budowę nowego kościoła podjął i zapoczątkował ks. Józef Bryndzyński (+1777), niestety przeszkodziła śmierć kapłana i dopiero w 1780 r. Aleksander i Mikołaj Potoccy rozpoczęli budowę świątyni z cegły w miejscu obecnej. Po zmianie właścicieli dóbr nowi właściciele Maciejowic; Stanisław Kostka Zamoyski XII Ordynat, postanowił dokończyć dawno rozpoczętą budowlę świątyni, którą oddano do użytku w 1821 roku. Świątynia doczekała się rozbudowy wg projektu architekta włoskiego Leonardo Marconiego staraniem ks. Józefa Oknińskiego (1881). Fundatorami byli Stanisław Kostka (młodszy) syn Ordynata i parafianie. Dalsze lata, przełom XIX/XX wieku, to posługa wybitnego duszpasterza ks. Adolfa Pleszczyńskiego, który uposaża świątynię i buduje plebanię ze środków Fundacji Zamoyskich i ofiar parafian. Kościół konsekrowany w 1938 r. przez bpa Czesława Sokołowskiego. Styl neogotycki.

Duchowni pochodzący z parafii:
Ks. Tomasz Kostecki (sr)
O. Edward Pracz CSsR
Ks. Adrian Komar
S. Teresa Cecylia Mroczek (służka)
S. Krystyna Mroczek (służka)
S. Julitta Józefa Cyrna (nazaretanka)
S. Emilia Lewandowska (nazaretanka)
S. Gertruda Cecylia Bienias (urszulanki szare)
S. Emannuela Zuzanna Czerwińska (urszulanki szare)
S. Maria Komar (franciszkanki Rodziny Maryi)
S. Teresa Komar (franciszkanki Rodziny Maryi)