Parafia Św. Jana Chrzciciela, Uhrusk

Msze Święte w parafii
a) w niedziele: 9.00; 11.00
kaplica Łukówek - 7.45
b) w dni powszednie: 17.00 (okres zimowy) 18.00 (okres letni)

Rys historyczny

Parafia erygowana w 1551 r. Pierwszy kościół drewniany wystawił Mikołaj Uchrowiecki. Około 1575 r. kościół został zamieniony na zbór ewangelicki przez Mikołaja Siennickiego. W 1635 r. Tomasz Krzywczyński, starosta chełmski i właściciel Uhruska, nawróciwszy się oddał kościół katolikom. Po zniszczeniu drewnianego kościoła, obecny murowany wzniesiony został w 1671 r. przez Mikołaja Podoskiego i Teofila Grzybowskiego, dziedziców uhruskich, pod wezwaniem św. Jan Chrzciciela. Konsekrowany przez Biskupa Chełmskiego Feliksa Szaniawskiego w 1725 r. 4 października 1807 r. pożar zniszczył wnętrze kościoła natępnie obrabowane w 1812 r. przez wojska kozackie. Odbudowany i powiększony w latach 1833-38. W 1954 r. powiększony przez dobudowanie kaplicy od strony południowej, zakrystii i kruchty, staraniem ks. H. Ruszkiewicza. Styl barokowy, prowincjalny.

Duchowni pochodzący z parafii:
Ks. Edward Molenda
Ks. Andrzej Olszewski
S. Barbara Bednarz (służebniczka starowiejska)
S. Jolanta Nowosielska (franciszkanka misjonarka)
Miejscowości należące do parafii
Łukówek