Wydawnictwa jubileuszowe

Z okazji 200-lecia Diecezji Siedleckiej nakładem wydawnictwa Unitas ukazało się wiele interesujących opracowań historycznych zarówno naukowych, jak i popularyzatorskich.

„Jedność i męstwo, 1818-2018” –  publikacja wydana pod redakcją Ks. Wojciecha Hackiewicza stanowi pierwszą tak bogato ilustrowaną historię diecezji siedleckiej. Na 271 stronach, ubogaconych dziesiątkami współczesnych i archiwalnych fotografii, rycin, fotokopiami dokumentów, w tym wielu po raz pierwszy publikowanych ukazano nie tylko rządy wszystkich biskupów siedleckich, dzieje dwóch biskupich stolic oraz seminarium duchownego, ale przede wszystkim trzy charyzmaty kościoła siedleckiego: umiłowanie jedności – wyrażające się w solidarności z prześladowanymi unitami, męstwo – widoczne w postawie biskupów diecezji, nie uginających się przed tyranią władzy zaborców, okupantów i komunistów, kapłanów angażujących się czynnie w powstania narodowe oraz dających heroiczne świadectwo w czasie niemieckiej i sowieckiej okupacji, a także wiernych świeckich, których symbolami męstwa pozostaną na zawsze Pratulin i Miętne. Trzeci charyzmat  to szczególna więź z Królową Podlasia. Został ukazany na tle historii ozdobionych koronami papieskimi wizerunków Matki Bożej czczonych na południowym Podlasiu oraz najważniejszych wydarzeń związanych z kultem maryjnym, jak peregrynacje obrazów oraz historia Pieszej Podlaskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Istotnym walorem książki jest jej atrakcyjna szata edytorska.  Wydawnictwo UNITAS, 2018 r. Do nabycia w księgarni diecezjalnej w Siedlcach.

Diecezja Siedlecka 1818-2018. Studia i materiały z dziejów. – publikacja naukowa pod red. Ks. Bernarda Błońskiego, Rafała Dmowskiego oraz Doroty Wereda. Książka zawiera 22 teksty problemowe dotyczące 200 lat dziejów diecezji. Autorzy postawili sobie za cel syntetyczne przedstawienie ważnych aspektów funkcjonowania diecezji na przestrzeni dziejów takich jak: polityczne uwarunkowania jej powstania, struktury administracyjne, urzędy diecezjalne, takie jak sąd biskupi, kapituły, kurię i seminarium aż po tak przekrojowe zagadnienia jak życie liturgiczne, działalność charytatywną, działalność zakonów itp. W pracy zamieszczono również materiały źródłowe w postaci tekstów bulii papieskich, map i bibligrafii. Oprawa twarda, 590 stron,  Wydawnictwo UNITAS, 2018 r.

„Imię Twoje wysławiamy” – Już na początku roku jubileuszowego ukazało  się nowe opracowanie dziejów Diecezji Siedleckiej autorstwa Ks. Zbigniewa Sobolewskiego „Imię Twoje wysławiamy”.
Prezentowana publikacja stanowi doskonały przewodnik po historii diecezji – która nosiła najpierw nazwę janowskiej czyli podlaskiej, później siedleckiej czyli podlaskiej, a obecnie siedleckiej – jest nowa książka Ks. prał. dra Zbigniewa Sobolewskiego zatytułowana „Imię Twoje wysławiamy. Dzieje diecezji siedleckiej (1818-2018)”. Autor w sposób bardzo umiejętny i przystępny przedstawia dwustuletnią historię ludu Bożego, zamieszkałego pomiędzy Wisłą a Bugiem na wschód od Warszawy; ludu, który podążał za Chrystusem drogami wiary i miłości. Oprawa miękka, Wydawnictwo UNITAS, 2018 r.  – ZAMÓW KSIĄŻKĘ

„Te Deum Laudamus. Biskupi – Duchowieństwo – Ruchy religijne Diecezji Siedleckiej w latach 1818-2018” autorstwa ks. Edwarda Jarmocha i ks. Sławomira Byliny. Na 513 stronach autorzy zawarli obszerne studium historii diecezji siedleckiej, ubogacone ilustracjami, wykazem źródeł i literatury oraz indeksem osób.Autorzy dotarli nie tylko do już znanych opracowań, ale przede wszystkim do dokumentów źródłowych, wydobywając z przepaści archiwów nowe, nieznane dotąd dokumenty i fakty. Sięgnęli do dokumentów m.in. z Archiwum Watykańskiego, archiwów diecezjalnych w Lublinie, Siedlcach, Drohiczynie i Włocławku, Archiwum Księży Polskich – byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych w Kaliszu, jak również z Archiwum Akt Nowych oraz Archiwum Akt Dawnych w Warszawie, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Siedlcach i w Lublinie. (…) Efektem ich wysiłków jest dzieło, które umożliwia nam zanurzenie się w historii diecezji oglądanej z perspektywy pracy jej pasterzy oraz ich współpracy z ludem Bożym. (fragment recenzji Ks. Andrzeja Adamskiego, Echo Katolickie). Wydawnictwo Diecezjalne UNITAS 2018, oprawa twarda.

„Opowiadania z dziejów Diecezji Siedleckiej” – autor Ks. Zbigniew Sobolewski.  Z pokolenia na pokolenie przekazywana jest historia o wydarzeniach, które miały miejsce w pięknej i malowniczej diecezji siedleckiej. Opowiadania ks. Zbigniewa Sobolewskiego to niezwykła historia naszej dwustuletniej diecezji przekazana dzieciom w postaci opowiadań z najważniejszych wydarzeń naszej wspólnoty.
Pełne humoru, ciepła i  historii opowiadania  przenoszą naszych najmłodszych diecezjan w fascynujący świat przeszłości, a piękne i pełne barw obrazki, budzą wyobraźnię naszych najmłodszych. Oprawa miękka, Wydawnictwo UNITAS, 2018 r.     ZAMÓW KSIĄŻKĘ