Śp. Ks. Tomasz Walczak

We wtorek 11 października, w wieku 64 lat zmarł Ks. Tomasz Walczak.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 14 października. Msza św. w katedrze siedleckiej rozpocznie się o godz. 13:00. Modlitwie będzie przewodniczył Biskup Grzegorz Suchodolski. Po Eucharystii ciało zmarłego zostanie złożone w grobie rodzinnym na Cmentarzu Centralnym w Siedlcach.

Requiescat in pace.

Biogram

Ks. Tomasz Walczak (1958-2022)

Urodził się 30 października 1958 r. w Siedlcach. Jego rodzicami byli Eugeniusz i Lucyna z d. Święcka; małżonkowie Walczak, mieszkający w parafii katedralnej w Siedlcach.

Jego życie dziecięce i młodzieńcze było związane z parafią katedralną i kościołem katedralnym. Jego dom rodzinny znajdował się nieopodal katedry przy tej samej ulicy, dzisiaj biskupa Ignacego Świrskiego. W tym kościele został ochrzczony, przystąpił do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej, otrzymał sakrament bierzmowania, a także sakrament święceń kapłańskich.

Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Siedlcach w 1974 r. kontynuował naukę w Technikum Mechanicznym w Węgrowie, które ukończył uzyskując świadectwo maturalne w 1979 r.

Tego roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. W podaniu o przyjęcie swoją decyzję motywował tym, że „jakaś siła wewnętrzna pociąga mnie, aby służyć Bogu i ludziom i wpłynęła na moją decyzję oraz na wszystkie przejawy mojego życia”. Również ówczesny proboszcz parafii katedralnej – ks. Stanisław Biernat, zauważył w opinii o kandydacie, że „jest młodzieńcem poważnym,, religijnym, systematycznie uczęszczającym do kościoła i na religię”. Został przyjęty do seminarium, odbył studia filozoficzno-teologiczne, podczas studiów chorował, a 7 czerwca 1986 r. przyjął święcenia kapłańskie w katedrze siedleckiej przez posługę biskupa Jana Mazura.

Jako wikariusz pracował w dwóch parafiach: św. Józefa w Międzyrzecu Podl. w latach 1986-1990 i Jabłonna Lacka w latach 1990-1991.

Z dniem 6 listopada 1991 r. został mianowany proboszczem parafii Jabłeczna, zaliczanej do jednej z najmniejszych liczebnie w diecezji.

Z dniem 28 lipca 1993 r. został mianowany proboszczem parafii Witoroż, a z dniem 30 września 1999 r. objął probostwo Dołhobrody. Obok pracy duszpasterskiej podjął studia na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, obronił pracę dyplomową i uzyskał w 2002 r. tytuł magistra teologii.

Z racji na stan zdrowia przebywał na leczeniu i prosił o zwolnienie z posługi proboszcza. Zwolniony został z urzędu proboszcza parafii Dołhobrody z dniem 15 listopada 2005 r. i otrzymał półroczny urlop zdrowotny. Od tego czasu poddawał się leczeniu, już nie powrócił do samodzielnej pracy duszpasterskiej w parafii. Przeszedł operację serca, miał chory układ krążeniowy i inne męczące dolegliwości. Zamieszkał w mieszkaniu swojej siostry w Siedlcach, która nim się opiekowała na co dzień. W kościele św. Józefa w Siedlcach sprawował Msze święte i pomagał w posłudze kapłańskiej w konfesjonale. W 2010 r. otrzymał status rezydenta i rencisty, a na codzienne utrzymanie dostawał wsparcie z Kapłańskiego Funduszu Emerytalno-Zapomogowego.

Jednak już od dwóch lat z powodu braku sił fizycznych i różnych chorób nie przychodził do kościoła. Ostatnio przez miesiąc był w szpitalu w Siedlcach z wirusem COVID-19. Tam zmarł 11 października 2022 r. Przeżył prawie 64 lata, w tym 36 lat w kapłaństwie.

opr. ks. Bernard Błoński