12 sierpnia w wieku 90 lat, odszedł do Pana Ks. Prałat Henryk Rzeszotek, emerytowany kapłan diecezji siedleckiej, wcześniejszy wieloletni proboszcz parafii pw. św. Zygmunta Króla w Łosicach.
Uroczystości pogrzebowe śp. Ks. Prałata Henryka Rzeszotka rozpoczną się w parafii św. Zygmunta Króla w Łosicach 15 sierpnia. Od godz. 15.00 rozpocznie się modlitewne czuwanie przy trumnie z ciałem zmarłego. O godz. 20:00 rozpocznie się Msza św. żałobna, której wraz z kapłanami dekanatu łosickiego, będzie przewodniczył Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda. We wtorek 16 sierpnia o godz. 9.00 rozpocznie się modlitwa różańcowa i Koronka do Miłosierdzia Bożego. O godz. 11.00 będzie sprawowana Msza św. pogrzebowa, pod przewodnictwem Biskupa Grzegorza Suchodolskiego. Po Eucharystii ciało zmarłego zostanie złożone na cmentarzu w Łosicach.
Requiescat in pace
Biogram
Ks. Prałat Henryk Rzeszotek (1932-2022)
Urodził się 4 stycznia 1932 r. w Woli Chodkowskiej w parafii Ryczywół, pow. Kozienice, woj. mazowieckie, z ojca Wawrzyńca i matki Władysławy Rzeszotków, jako szóste z ośmiorga dzieci w rodzinie. W 1943 r. jedenastoletni Henryk został, wraz z całą rodziną, wywieziony przez hitlerowców do obozu pracy w Niemczech.
Po powrocie do Polski w 1945 r. ukończył Szkołę Podstawową w Rudnie, pow. Radzyń Podlaski. Świadectwo maturalne uzyskał w 1952 r. w Liceum Biskupim w Siedlcach. W tym też roku wstąpił do miejscowego Wyższego Seminarium Duchownego. W trzecim roku studiów seminaryjnych został wcielony do wojska i skierowany do pracy w kopalni na Śląsku. Powrócił do seminarium i kontynuował formację do kapłaństwa. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1958 r. w katedrze siedleckiej z rąk biskupa Ignacego Świrskiego.
Rozpoczął pracę duszpasterską jako wikariusz w parafii Stara Wieś. Po trzech latach został skierowany do Ostrowa Lubelskiego, gdzie duszpasterzował jako wikariusz przez dwa lata. Po roku posługi kapłańskiej w Kornicy i ponad trzech latach w parafii Św. Anny w Białej Podlaskiej, biskup siedlecki skierował go do pracy na samodzielną placówkę w Seroczynie, jako proboszcza.
Kolejne lata pracy kapłańskiej ks. Henryka, to parafia w Opolu Podedwórzu, gdzie przez siedem lat był proboszczem, następnie w Wisznicach, gdzie proboszczował przez dziewięć lat. Tu wybudował dom parafialny. W 1984 r. objął parafię św. Zygmunta w Łosicach, gdzie był proboszczem do 2004 r. W tym czasie wybudował dom parafialny, przeprowadził gruntowny remont kościoła, modernizację prezbiterium i cmentarza. Dwudziestoletnia praca duszpasterska ks. Henryka Rzeszotka w parafii łosickiej zaowocowała jedenastoma wyświęconymi kapłanami.
W 1988 r. biskup siedlecki Jan Mazur mianował go kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Janowskiej, a w 1994 r. – prałatem kustoszem tejże Kapituły.
Poza wzmożoną pracą duszpasterską, ks. prałat Henryk Rzeszotek dał się poznać jako działacz społeczny. Żywo zainteresowany życiem publicznym łosickiej społeczności, aktywnie zaangażował się w pracę Społecznego Komitetu Reaktywacji Powiatu Łosickiego i Komitetu Modernizacji i Rozbudowy Szpitala, którego został wiceprezesem. Za swoją pracę duszpasterską i społeczną został w 2005 r. uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Ziemi Łosickiej”, a w trzy lata później prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi.
W okresie wczesnych lat PRL-u był prześladowany przez władze komunistyczne. Za organizowanie pielgrzymek do Częstochowy i nauczanie religii, pięciokrotnie karany wyrokami kolegiów ds. wykroczeń.
Od 2004 r. jako emeryt, mieszkał przy parafii św. Zygmunta i służył gorliwą posługą w konfesjonale. W roku 2017 papież Franciszek, na prośbę Biskupa Siedleckiego, w uznaniu jego zasług dla diecezji, podniósł go do godności Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości – prałat.
Przez ostatni rok jego życia, otoczony troskliwą opieką, nie wychodził z domu, nie sprawował sakramentów, ale w każdą niedzielę i święta przyjmował komunię świętą. Ostatnia Msza św. w której uczestniczył, była sprawowana w jego pokoju, w Niedzielę Zmartwychwstania
2022 r.
12 sierpnia 2022 r. o godz. 12.30, w atmosferze modlitwy, zaopatrzony sakramentami świętymi, odszedł do Domu Ojca. Przeżył pełne 90 lat, w tym 64 lata w kapłaństwie i należał do grupy najstarszych wiekiem i święceniami kapłanów w naszej diecezji.