Śp. Ks. kan. dr Mirosław Semeniuk

W niedzielę, 22 września zmarł ks. kan dr Mirosław Semeniuk. Miał 57 lat. W Chrystusowym kapłaństwie przeżył 31 lat. Przez ostatnie lata zmagał się z ciężką chorobą i przebywał w Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu k. Siedlec.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę, 25 września w parafii Drelów – rodzinnej parafii Zmarłego. O godz. 12:30, w kościele parafialnym rozpocznie modlitwa różańcowa, a o godz. 13:30 będzie celebrowana Msza św. pogrzebowa. Po Eucharystii ciało śp. ks. Mirosława Semeniuka zostanie złożone na cmentarzu parafialnym.

Requiescat in pace.

Ks. kanonik dr Mirosław Semeniuk (1966-2024)

Urodził się 5 stycznia 1966 r. w Białej Podlaskiej. Jego rodzice Włodzimierz i Kazimiera zd. Jakimiuk, mieszkali w parafii Pratulin i w tamtejszym kościele parafialnym został ochrzczony. W 1968 r. rodzice przeprowadzili się do Drelowa, czyli do miejsca pochodzenia Kazimiery i zamieszkali w domu rodzinnym matki. Kiedy miał 12 lat zmarł jego ojciec Włodzimierz, a on i młodsza siostra wspierali już matkę w pracach gospodarskich na roli. Po ukończeniu szkoły podstawowej w 1981 r. dalszą naukę podjął w Technikum Elektrycznym w Siedlcach. Tutaj, w 1987 r., uzyskał świadectwo dojrzałości i tytuł zawodowy – technik elektryk.

W tym samym roku złożył podanie o przyjęcie do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. Decyzję swoją motywował między innymi tym, że: „od dzieciństwa pociągała mnie służba przy ołtarzu, lubiłem chodzić do kościoła z rodzicami, jeszcze przed pierwszą Komunią św. rozpocząłem służbę w gronie ministrantów, którą kontynuuję do dnia dzisiejszego jako lektor”. Jego zaś prefekt ze szkoły średniej, ks. Jerzy Górski, w opinii o kandydacie do seminarium napisał: „skromność połączona z autentyczną pobożnością pozwala stwierdzić, że podejmując decyzję wstąpienia do seminarium duchownego, uczynił to świadomie i z należytym przemyśleniem”.

​Odbył sześcioletnie seminaryjne studia filozoficzno-teologiczne z formacją intelektualną i duchową do kapłaństwa. Święcenia kapłańskie przyjął 12 czerwca 1993 r. w katedrze siedleckiej z rąk biskupa Jana Mazura. Podczas studiów seminaryjnych przygotował pracę magisterską i 19 maja 1993 r. obronił ją na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, uzyskując tytuł magistra teologii.

​Pierwszą placówką duszpasterską jako wikariusza byłaparafia Trójcy Świętej w Janowie Podlaskim. W 1993 r. podjął dalsze studia specjalistyczne w zakresie kursu licencjackiego na PWT w Warszawie i w 1994 r. uzyskał licencjat teologiczny z zakresu teologii pastoralnej. Kontynuował dalszą pracę naukową i przygotował rozprawę doktorską pt. Duszpasterstwo biblijne w Diecezji Siedleckiej w latach 1968-1995 i 16 listopada 1995 r. uzyskał stopień naukowy doktora teologii w zakresie teologii biblijno-pastoralnej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie.

​Z dniem 30 czerwca 1996 r. został zwolniony z urzędu wikariusza parafii Janów Podlaski i otrzymał zgodę biskupa Jana Wiktora Nowaka, najpierw na roczny, a następnie przedłużony o kolejny rok, pobyt w Rzymie, celem pogłębienia wiedzy w zakresie teologii biblijno-pastoralnej na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Jednocześnie posługiwał jako wikariusz w parafii S. Girolamo a Corviale w Rzymie.

​Po powrocie do diecezji z dniem 1 września 1998 r. został mianowany prefektem w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 przy ul. Konarskiego w Siedlcach. W tym też roku otrzymał nominację na prowadzenie wykładów z propedeutyki teologii w Instytucie Teologicznym w Siedlcach, a także został mianowany dekanalnym wizytatorem nauczania religii w dekanacie siedleckim.

​Z dniem 22 sierpnia 2000 r. został mianowany wikariuszem parafii katedralnej w Siedlcach i pełnił tę posługę do 1 lipca 2004 r. Natomiast z dniem 20 września 2003 r. został mianowany dekanalnym referentem duszpasterstwa rodzin w dekanacie siedleckim.

​Od 1 kwietnia 2004 r. pełnił funkcję dyrektora Domu Księży Emerytów w Siedlcach oraz kuratora starszych i chorych kapłanów w Diecezji Siedleckiej. Jako dyrektor Domu zamieszkał przy ul. Kościuszki 10 w Siedlcach.

​Dnia 26 września 2006 r. został mianowany spowiednikiem alumnów I roku WSD Diecezji Siedleckiej. Dekretem biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego z 23 marca 2008 r. został mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej Parczewskiej.

​Już w 2008 r. pojawiły się objawy choroby stwardnienia rozsianego. Podjął leczenie szpitalne i sanatoryjne, ale choroba rozwijała się i ograniczała jego sprawność fizyczną. Prosił o zwolnienie z dotychczasowych funkcji duszpasterskich, w tym dyrektora Domu Księży Emerytów. Przychylając się do tej prośby z dniem 31 grudnia 2013 r. biskup Zbigniew Kiernikowski zwolnił go z funkcji dyrektora. Otrzymał wówczas status rencisty i zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu. Tutaj został otoczony fachową pomocą rehabilitacyjną i troskliwą opieką sióstr albertynek posługujących w domu.

​Swoją bezradność fizyczną znosił cierpliwie i pogodnie korzystając z opieki personelu domu. W ostatnim czasie przebywał w szpitalu osłabiony fizycznie, po czym powrócił do domu. Zmarł 22 września 2024 r. na oddziale ratunkowym Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. Przeżył 58 lat, w tym 31 lat w kapłaństwie.

opr. ks. Bernard Błoński