W piątek, 17 czerwca odszedł do Pana ks. kan. dr Stanisław Kisiel, emerytowany kapłan diecezji siedleckiej. Przeżył 85 lat, w tym 62 lata w kapłaństwie.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek 20 czerwca w Siedlcach.
Zmarły przez wiele lat był dyrektorem Instytutu Teologicznego w Siedlcach, wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej oraz prefektem w II LO im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach. Był kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Siedleckiej.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek 20 czerwca. Modlitwa różańcowa w kaplicy szpitalnej przy ul. Poniatowskiego w Siedlcach rozpocznie się o godz. 11.45, a po niej nastąpi eksportacja Ciała do katedry siedleckiej. Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy rozpocznie się o godz. 13.00. Po Eucharystii, Ciało zostanie złożone do grobu na cmentarzu przy ul. Janowskiej w Siedlcach.
Requiescat in pace
————————————————————–
Ks. kan. dr Stanisław Kisiel (ur. 1937, zm. 17 czerwca 2022 r.) – w latach 1971-2003 wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach oraz w latach 1996-2007 dyrektor Instytutu Teologicznego w Siedlcach.
Święcenia kapłańskie przyjął 8 maja 1960 roku z rąk bpa Mariana Jankowskiego, rektora WSD w Siedlcach. Kilkakrotnie otrzymał odmowną odpowiedź na podanie o paszport na studia w Rzymie. Wobec tego w roku 1965 otrzymał skierowanie od biskupa siedleckiego Ignacego Świrskiego na studia katechetyczne w powstającym Instytucie Teologii Pastoralnej KUL. Program studiów obejmował komisyjny egzamin licencjacki z całości teologii: fundamentalnej, dogmatycznej i moralnej, potem studia magisterskie i doktoranckie. Rektorem KUL był wówczas Ks. Wincenty Granat, wśród wykładowców był m.in. Ks. Franciszek Blachnicki.
Na KUL otrzymał tytuł doktora teologii ze specjalizacją pedagogiczno-katechetyczną. W latach 1971-1978 połączył pracę wykładowcy katechetyki i pedagogiki w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach z pracą katechety młodzieży licealnej. Twierdził, że praca katechety stanowi dla niego drugi uniwersytet. A były to czasy intensywnej propagandy w szkołach tzw. światopoglądu naukowego. Z tej racji realizował z młodzieżą starszych klas licealnych, z czynnym udziałem tej młodzieży, program autorski – tematykę światopoglądową. Opracowywał ją na katechezy i do publikacji książkowej. Przez kilka lat pracował także w duszpasterstwie akademickim.
W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej pracował jako wykładowca w latach 1971-2003. Od roku 1996 do 2007 był także dyrektorem Instytutu Teologicznego w Siedlcach – w tym czasie pięćset osób otrzymało tytuł magistra teologii. Obydwie uczelnie były afiliowane do Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Równocześnie w latach 1996-2007 pełnił funkcję wicedyrektora Wydziału Nauki Katolickiej (obecnie: Nauczania Katechetycznego) Kurii Siedleckiej i wizytatora religii w szkołach średnich – ponadgimnazjalnych.
Pełniąc powyższe funkcje, i po przejściu na emeryturę w lutym 2007 roku, zajmował się opracowaniem pomocy duszpasterskich i katechetycznych oraz publikacji naukowych. Pełny ich wykaz – w postaci druków zwartych – znajduje się w Katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Najwięcej wydań (9), o dużych nakładach, w latach 1977-2012 miała publikacja popularnonaukowa p.t. „Czy jest sens wierzyć?”, którą pisał już jako katecheta młodzieży.
W latach 1991-2000 opracował z alumnami Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej, pomoce na religię dla liceum pt. „Kościół Chrystusa” (zob.: Wiadomości Diecezjalne Podlaskie 1991 Nr 1-2-3). Pomocami tymi posługiwali się katecheci nie tylko w diecezji siedleckiej.
Brał udział w ogólnopolskiej dyskusji na temat programu katechizacji. Publikował artykuły duszpastersko-katechetyczne i naukowe w wielu pismach
Na stronie internetowej podlasie24.pl zamieścił kilkanaście artykułów na temat wiary i światopoglądu chrześcijańskiego. Publikacje te mają nadal dużą liczbę czytelników z całej Polski (najwięcej mają tematy: Nauka i religia o powstaniu wszechświata, oraz Etyka laicka czy katolicka).
8 maja 2020 roku świętował Diamentowy Jubileusz Kapłaństwa.