Śp. Ks. Jan Zaleszczyk

10 sierpnia w wieku 76 lat odszedł do Pana Ks. Jan Zaleszczyk, emerytowany kapłan diecezji siedleckiej, były proboszcz parafii Niemojki.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 12 sierpnia. W parafii Trójcy Świętej w Łosicach różaniec rozpocznie się o godz. 9.00. Msza św. żałobna pod przewodnictwem bp. Grzegorza Suchodolskiego rozpocznie się o godz. 10.00. Następnie ciało śp. Ks. Jana Zaleszczyka zostanie przewiezione do rodzinnej parafii w Wisznicach, gdzie o godz. 14.30 będzie sprawowana Msza św. pogrzebowa, której będzie przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Po Eucharystii ciało zmarłego zostanie złożone na cmentarzu parafialnym.

Requiescat in pace

Biogram

Ks. Jan Zaleszczyk (1946 – 2022)

Urodził się 27 stycznia 1946 r. w Wisznicach. Jego rodzicami byli małżonkowie Jan i Aleksandra z d. Nazaruk. W Wisznicach pobierał naukę w zakresie Szkoły Podstawowej, a następnie kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym, które ukończył w 1965 r., otrzymując świadectwo dojrzałości.

Podjął pracę zawodową i jednocześnie pomagał rodzicom w gospodarstwie. W 1966 r. rozpoczął studia w seminarium duchownym w Siedlcach, ale po kilku miesiącach wystąpił na własną prośbę.

Odbył zasadniczą służbę wojskową i pracował w różnych instytucjach, a najdłużej jako sanitariusz w szpitalu w Parczewie. Jednak myśl i pragnienie posługi w kapłaństwie ciągle były obecne, o czym pisał w podaniu, prosząc o ponowne przyjęcie do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach: „mimo posiadanej pracy i niezłych warunków finansowych, ciągle sumienie przypominało mi, że moje miejsce jest w seminarium, celem służenia Bogu i ludziom”.

Został przyjęty w 1976 r. i odbył sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne oraz formację duchową do kapłaństwa. Święcenia kapłańskie przyjął 13 lutego 1982 r. w katedrze siedleckiej z rąk biskupa Jana Mazura.

Jako wikariusz posługiwał w następujących parafiach:

Zbuczyn (1982-1983), Krzesk (1983-1986), Serokomla (1986-1987) i Malowa Góra (1987-1990).

Proboszczem parafii Pawłowice (Piotrowice) został mianowany z dniem 3 września 1990 r. Tutaj podjął systematyczną posługę duszpasterską i prowadził różne prace remontowo-gospodarcze w parafii.

Kolejną samodzielną placówką duszpasterską była parafia Niemojki, gdzie posługiwał od 1 sierpnia 2008 r. do 30 września 2015 r. Razem z parafianami rozpoczął i przeprowadził projekt generalnego remontu elewacji zewnętrznej i zabezpieczenia wnętrza kościoła.

Pojawiła się choroba, złamał nogę, przebywał w szpitalu na leczeniu i w Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu. Prosił o zwolnienie z urzędu proboszcza. Z dniem 1 października 2015 r. przeszedł na emeryturę z zamieszkaniem w prywatnym mieszkaniu w Łosicach. W miarę swoich sił pomagał duszpastersko w parafii Trójcy Świętej w Łosicach. W minionym miesiącu przebywał w szpitalu w Łosicach. Tam zmarł 10 sierpnia 2022 r. Przeżył 76 lat w tym 40 lat w kapłaństwie.

opr. ks. Bernard Błoński