Czcigodni Księża,
Wielebne Siostry,
Szanowni Państwo Katecheci,
Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do skorzystania z poniższych propozycji w imieniu Zespołu LAUDATO SI przy Radzie Społecznej przy KEP i jej przewodniczącego bpa. Tadeusza Lityńskiego.
Misja zbawcza Kościoła wiąże się z potrzebują obecności w życiu publicznym, zabieraniem głosu nie tylko w sprawach teologicznych, ale i ważnych społecznie. Szczególnie w ostatnim czasie wybrzmiewają zagadnienia związane z poszanowaniem środowiska naturalnego, szeroko rozumianej ekologii. W debacie publicznej w tym zakresie jest również miejsce i potrzeba istnienia głosu środowisk katolickich. Istotna jest także dojrzała formacja wspólnoty wierzących, aby teologia stworzenia była właściwie rozumiana i dojrzale przeżywana. Kościół coraz aktywniej angażuje się na rzecz poszanowania środowiska naturalnego jako wyraz wdzięczności i szacunku do Stworzyciela. Wszystko to sprawia, że pojawią się kolejne dzieła i inicjatywy podejmowane przez środowiska katolickie. Z tego powodu serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższą propozycję dotyczącą filmu oraz publikacji zawierającej propozycję homilii katechez. W poniższych propozycjach widzimy wartość i dla duchownych i osób świeckich. Mogą one także mieć swoje miejsce w spotkaniach formacyjnych Itp.
Książka
W ostatnim czasie ukazała się publikacja pt. „Gratias Domine” zawierająca przykładowe homilie i katechezy mogące stanowić pomoc i inspiracje w podejmowaniu refleksji o Bogu Stworzycielu i jego dziełach. Została wydana jako praca zbiorowa po redakcją ks. dr hab. Witolda Ostafińskiego (UPJP II- Kraków). Jej wartością jest również uwzględnienie różnych grup odbiorców ze względu na wiek. Wspomniana publikacja w formie książki została przekazana wszystkim biskupom w czasie ostatnich rekolekcji KEP w Częstochowie. Jest ona również publicznie dostępna bez ograniczeń w postaci pliku PDF i można ją pobrać korzystając z linku
https://ekomaika.pl/gratias-domine-ekohomilie-i-ekokatechezy/ lub na stronie www.ekomaika.pl w dziale „Zobacz Więcej”.
Poniżej fragment wprowadzenia do książki przez bpa. Tadeusza Lityńskiego.
„Pochwalony bądź Panie mój”
św. Franciszek z Asyżu
„Tajemnica i genialność idą w parze ze sobą, gdy podziwiamy dzieło stworzenia wszechświata. Cud powołania człowieka do życia, którego sami doświadczamy inspiruje nas (…). Ambona i katecheza są naturalnym miejscem do podejmowania tematów pobudzających naszą refleksję nad poszanowaniem dzieła stworzenia, a przez to dawania świadectwa o naszej miłości do samego Stwórcy.”
Bp Tadeusz Lityński
Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Lecznictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska
Przewodniczący Zespołu „Laudato si’” przy Radzie ds. Społecznych przy KEP
Film
Ważnym dokumentem w tym temacie jest papieska encyklika Laudato si’. Bogactwo myśli „zielonej” encykliki Franciszka ukazuje nowopowstały film „Gratias Domine”. Film ten znakomicie wpasowuje się we wrażliwość młodego człowieka, niemniej jednak każdy, bez względu na wiek, zachwyci się tym obrazem, który przybliża nam najważniejszy z ekologicznych dokumentów Franciszka. Produkcja ta ukazuje głębię nauczania Kościoła i potrzebę ochrony środowiska, abyśmy podjęli odpowiednie przedsięwzięcia, ale także żebyśmy byli skuteczni w działaniu na rzecz czystego środowiska naturalnego, a w rezultacie mieli czyste sumienia. Film został tak zrealizowany, aby w sposób interesujący, merytoryczny, posługując się obrazem i dźwiękiem zapewniał również miły jego odbiór. Również przy realizacji filmu zakładano, że będzie on mógł stanowić pomocniczy materiał dydaktyczny w przeprowadzeniu katechezy szkolnej ukazującej piękno Bożego dzieła stworzenia. Film można obejrzeć wchodząc na poniższy link prowadzący do katolickiego portalu Ekologicznej Agencji Informacyjnej https://ekomaika.pl/jak-wlaczyc-tryb-eko-o-tym-w-filmie-gratias-domine/ . Można go odtwarzać publicznie. Ze względu na czas trwania katechezy jego emisja zajmuje 16 min, co daje możliwość przeprowadzenia z młodzieżą ciekawej dyskusji. W załączniku przesyłamy również książeczkę w pdf, która może stanowić kolejny element wsparcia w przeprowadzeniu katechezy.
Wspomniane materiały mogą również stanowić inspiracją do tworzenia kazań i konferencji, do przeprowadzenia spotkań formacyjnych we wspólnotach, grupach przygotowujących się do bierzmowania. W załączniku materiały pomocne do przeprowadzenia katechezy w oparciu o film.
Słowo wprowadzenia:
„Dziękuję pomysłodawcom i autorom filmu. Refleksja wokół przesłania jakie niesie encyklika „Laudato si” także w formule filmowej jest godna uznania. Z pewnością podjęcie się takiego zadania było wyzwaniem dla osób zaangażowanych w tę produkcję. Nie tylko strona techniczna filmu jest ważna, ale także dbałość merytoryczna o jego treść. Tym bardziej gratuluję. Dzisiejszy poziom techniki sprawia, że media, w tym społecznościowe, są naturalnym miejscem do podejmowania tematów pobudzających naszą refleksję nad poszanowaniem dzieła stworzenia. a przez to dawania świadectwa o naszej miłości do samego Stwórcy.”
Bp Tadeusz Lityński
Przewodniczący Zespołu „Laudato si” przy Radzie ds. Społecznych przy KEP,
Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska;
Jeżeli to możliwe, to bardzo prosimy o udostępnienie informacji powyższych, linków na waszych stronach www oraz Facebooku Itp.
Z podziękowaniem
ks. Zbigniew Kucharski
sekretarz Zespołu LAUDATO SI
przy Radzie Społecznej przy KEP