Oświadczenie Diecezjalnego Biura Prasowego

Oświadczenie Diecezjalnego Biura Prasowego!

30 lipca br. na łamach „Wspólnoty parczewskiej” ukazał się artykuł pt. „Proboszcz nie wpuścił harcerzy na plebanię.”  Sam tytuł i tekst ukazuje niestety tendencyjny obraz zaistniałej sytuacji.   W związku z tym podajemy następujące fakty:

16 lipca br. w godzinach popołudniowych, kilkunastoosobowa grupa harcerzy odbywających rajd rowerowy z okolic Sosnowicy do Czemiernik pojawiła się na placu przed bazyliką w Parczewie, której zwiedzanie było jednym z punktów rajdu.  Po zwiedzeniu kościoła najstarszy z harcerzy, zaznaczmy niepełnoletni, zjawił się na plebanii, pytając o możliwość noclegu w domu parafialnym.  Poinformował, że w tym dniu co prawda nocleg był zaplanowany w  Czemiernikach, ale ze względu na zmęczenie postanowili zatrzymać się w Parczewie.

Niestety  dawna sala katechetyczna nie spełnia współczesnych norm umożliwiających przyjęcie na nocleg dzieci, w ramach tzw. zorganizowanego wypoczynku, tym bardziej grupy tak licznej. Brak wcześniejszych informacji o planowanym noclegu nie pozwolił na uprzednie znalezienie innego, odpowiadającego normom miejsca. Zaistniała sytuacja postawiła przed proboszczem ryzyko wzięcia na siebie odpowiedzialności za dzieci i zapewnienie im bezpieczeństwa. Nietrudno sobie wyobrazić,  że nawet drobna kontuzja, doznana na terenie domu parafialnego stałaby się w następstwie okazją do formułowania nowych oskarżeń, a także uzasadnionych pretensji ze strony rodziców.

Ponadto należy podkreślić fakt, iż grupa ta nie miała pełnoletniego opiekuna, a liczyła kilkanaście osób. W związku z powyższym proboszcz poinformował o swoich wątpliwościach przedstawiciela harcerzy i jedną z parafianek, która dołączyła do rozmowy. Poprosił o chwilę cierpliwości, by mógł skonsultować się telefonicznie z osobami kompetentnymi w kurii, tak, by i harcerzom pomóc, ale też zachować obowiązujące przepisy.  W czasie gdy wykonywał telefony, wspomniana parafianka poinformowała pracownicę kancelarii parafialnej, że zabiera harcerzy z placu przed bazyliką. Kiedy proboszcz powrócił, by kontynuować rozmowę zainteresowanych już nie było.

Należy mieć tylko nadzieję, że na przyszłość dziennikarze dołożą większych starań w zachowaniu rzetelności zawodowej.

Siedlce, 1 sierpnia 2019 r.

Biuro Prasowe Diecezji Siedleckiej