Festiwal „Organowe Siedlce 2017” prezentuje cztery niezwykłe organowe punkty na mapie Siedlec.
Pierwszy z nich – unikatowe organy Joachima Wagnera z połowy XVIII wieku znajdujące się w domu Biskupa Siedleckiego – będzie miejscem maratonu muzycznego. 9 listopada wykonawcy (Marek Toporowski, Irmina Obońska, Mark Caudle), których nagranie Sonata J.S. Bacha zdobyło preztiżową nagrodę Fryderyk 2017 w kategorii „album roku muzyka dawna” zagrają „fryderykowe sonaty” w trzech odsłonach – o godz. 17 pierwsze dwie sonaty, o 18 – dwie kolejne oraz o 19 – dwie ostatnie z cyklu. Pomiędzy koncertami publiczność zostanie poczęstowana fryderykowym tortem i będzie miała okazję spotkać się z muzykami i z bliska obejrzeć instrumenty.
10 listopada o godz. 18 w muzyczną podróż na południe XVII-wieczne Europy zabierze nas Martin Schmeding – profesor lipskiej Akademii Muzycznej, jeden z czołowych organistów niemieckich. Spotkanie będzie miało miejsce w drugim oryginalnym punkcie organowym – sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych, gdzie od roku cieszymy się instrumentem Bartholemey Formentellego, utrzymanym brzmieniowo w stylu włoskiego renesansu, nastrojonym w szczególnym, historycznym stroju średniotonowym. Muzyce towarzyszyć będą multimedia – obrazy wprowadzające w klimat muzyki oraz gra świateł.
W Święto Niepodległości o godz. 19 w sali koncertowej Wydziału Humanistycznego UPH przy ul. Żytniej 39 odbędzie się spotkanie z muzyką polską wykonywaną na fortepianie (Tomasz Lupa) i na organach (Ireneusz Wyrwa, Małgorzara Trzaskalik-Wyrwa). Wśród utworów znajdzie się m.in. dla Siedlec szczególny polonez „Pożegnanie Ojczyzny” M.K. Ogińskiego, który bardzo interesująco opracował na cztery ręce jeszcze w XIX wieku Maurycy Moszkowski.
Finałem festiwalu będzie spotkanie u Aleksandry Ogińskiej – w czwartym prezentowanym w tym roku punkcie organowym na mapie Siedlec. W kaplicy przy ul. Starowiejskiej znajdują się mało organy – pozytyw – nabyte juz po śmierci księżnej przez jej kapelana, ks. Seweryna Pachtę. Jest to iście polski historyczny instrument, na którym Jadwiga Kowalska (organistka z Lublina, wykładowca KUL) wykona repertuar ze skarbca muzyki dawnej – polskiej i zagranicznej.
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.