Bierzmowanie osób dorosłych 2024

Ponieważ bierzmowanie jest dopełnieniem łaski chrztu, dlatego każdy ochrzczony katolik, jeszcze nie bierzmowany, może i powinien przyjąć ten sakrament.  Dzięki niemu wierni jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem i otrzymują szczególną moc Ducha Świętego, przez co zobowiązują się, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do jej obrony (por. KKK, 1285, 1306).

Sakrament bierzmowania dla dorosłych, może otrzymać osoba spełniająca następujące kryteria:

– otrzymała sakrament Chrztu św.;

– przystąpiła już do sakramentu I Komunii św. i sakramentu pokuty;

– nie ma trwałych przeszkód do otrzymania rozgrzeszenia w sakramencie pokuty;

– ma pragnienie pogłębiania swojej relacji z Bogiem w Kościele katolickim;

– włączy się w przygotowanie do sakramentu bierzmowania.

W diecezji siedleckiej obowiązuje następujący porządek przygotowania osób dorosłych do bierzmowania:

I. ROZMOWA WSTĘPNA z księdzem doktorem Tomaszem Bielińskim (tel. 508.107.504);

II. KURS NOWE ŻYCIE prowadzony przez weekend przez Szkołę Nowej Ewangelizacji Diecezji Siedleckiej; Zapisy u Marii Chromińskiej (tel. 507.071.642).

Terminy kursów (jeden do wyboru):

26-28.01.2024

17-19.05.2024

30.08-01.09.2024

08-10.11.2024

III. DZIEŃ SKUPIENIA w sobotę (5 godzin) połączony z egzaminem z wiedzy katechizmowej.

Terminy Dni Skupienia (jeden do wyboru):

24.02., 15.06., 07.09., 23.11.

IV. SAKRAMENT BIERZMOWANIA w katedrze siedleckiej w sobotę o 12:00.

Terminy bierzmowania (jeden do wyboru):

02.03., 22.06., 28.09., 07.12.

Potrzebne dokumenty

1.      Metryka Chrztu św. ( do pozyskania w parafii, gdzie chrzest się odbył) z adnotacją o wydaniu w celu przyjęcia sakramentu bierzmowania;

2.      Zaświadczenie o ukończeniu Kursu Nowe Życie;

3.      Zaświadczenie z parafii aktualnego zamieszkania o ukończonym przygotowaniu katechetycznym oraz o tym, że nie ma przeszkód do przyjęcia bierzmowania (przykładowy formularz w załączniku w dole strony).

Świadek bierzmowania:

„Wypada, aby świadkiem bierzmowania był ktoś z chrzestnych bierzmowanego” (kan. 893 §2 KPK). Można jednak wybrać inną osobę. Kodeks Prawa Kanonicznego określa następujące warunki, które musi spełniać świadek do bierzmowania:

– ukończone 16 lat;

– katolik bierzmowany, który przyjął już Pierwszą Komunię św.;

– nie jest ojcem lub matką bierzmowanego;

– prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić (tzn. jest wierzącym i praktykującym katolikiem, nie żyje w związku niesakramentalnym itp.;

Świadek musi posiadać odpowiednie zaświadczenie dla świadka do bierzmowania z parafii swojego aktualnego zamieszkania (zob. także II Synod Diecezji Siedleckiej, n. 394, s. 168).