Śp. Ks. Grzegorz Krasuski

W sobotę, 5 października zmarł ks. Grzegorz Krasuski. Miał 54 lata. W Chrystusowym kapłaństwie przeżył 29 lat.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę, 9 października w parafii Radomyśl. O godz. 12:30 rozpocznie się modlitwa różańcowa; o 13:00 będzie celebrowana Msza św. pogrzebowa. Po Eucharystii ciało śp. ks. Grzegorza Krasuskiego zostanie złożone na cmentarzu parafialnym.

Requiescat in pace.

Ks. Grzegorz  Krasuski (1970-2024)

Urodził się 10 października 1970 r. we wsi Januszówka należącej do parafii Radomyśl i w miejscowym kościele został ochrzczony. Jego rodzicami byli Roman i Regina z Wiśniewskich małżonkowie Krasuscy.

Szkołę Podstawową ukończył w 1985 r. w Dziewulach, a dalszą naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym w Mrozach, gdzie uzyskał świadectwo maturalne w 1989 r. W międzyczasie wraz z rodzicami zamieszkał w Siedlcach na terenie parafii Bożego Ciała.

Zaraz po maturze złożył podanie z prośba o przyjęcie do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach, a swoją decyzję uzasadniał tym, że „chciałbym swoje życie poświecić służbie Bogu, odpowiadając tym samym na dar powołania do kapłaństwa Jezusa Chrystusa”. Otrzymał pozytywną opinię od proboszcza parafii Bożego Ciała, który zauważył w młodzieńcu to, że „jest lektorem, przy ołtarzu czuje się dobrze, daje dobry przykład swoim kolegom”.

Odbył sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne i przyjął 10 czerwca 1995 r. w katedrze siedleckiej święcenia kapłańskie przez posługę bpa Jana Mazura.

Jako wikariusz pracował w następujących parafiach:

Gończyce (1995-1997), Wandów (1997-1998), Drelów (1998-2000), Miastków (2000-2002), Horbów (2002-2004), Jedlanka (2004-2007).

Pojawiły się problemy zdrowotne: cukrzyca, nadciśnienie i inne. Prosił o urlop zdrowotny i z dniem 1 lipca 2007 r. otrzymał roczny urlop z zamieszkaniem u rodziny w Siedlcach. Podał się leczeniu, ale choroba postępowała i przyznano mu rentę zdrowotną z racji niezdolności do pracy. Z powodu choroby otrzymał pozwolenie biskupa na zamieszkanie w domu prywatnym.

Pełnił posługę kapłańską przy ołtarzu i w konfesjonale w kościele garnizonowym w Siedlcach. Pozostawał rencistą i poddawał się leczeniu. Wielokrotnie posługiwał duszpastersko w parafiach siedleckich.

Zmarł w swoim mieszkaniu 5 października 2024 r. Przeżył prawie 54 lata w tym 29 lat w kapłaństwie.

opr. ks. Bernard Błoński