Śp. Ks. Kanonik Jerzy Przychodzeń

W poniedziałek 5 września zmarł Ks. Kan. Jerzy Przychodzeń – proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Miętnem. Miał 48 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w 1999 r.

W czwartek 8 września, o godz. 19:00 w kościele parafialnym w Miętnem będzie sprawowana Msza św. żałobna. O godz. 18:30 rozpocznie się modlitwa różańcowa.

W piątek 9 września w kościele parafialnym w Marianowie odbędą się uroczystości pogrzebowe. O godz. 11:30 odbędzie się różaniec, a o godz. 12:00 będzie celebrowana Msza św. pogrzebowa, której przewodniczył będzie Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda. Po Eucharystii ciało zmarłego zostanie złożone na cmentarzu w Marianowie.

Requiescat in pace

Biogram

Ks. Kanonik mgr Jerzy Przychodzeń (1973-2022)

Urodził się 26 listopada 1973 r. w Garwolinie. Ochrzczony został 25 grudnia 1973 r. w kościele w rodzinnej parafii Maciejowice. Jego rodzicami byli małżonkowie Czesław i Teresa zd. Zięcinia.

Szkołę Podstawową ukończył w 1988 r. w Maciejowicach. Naukę w zakresie szkoły średniej kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym w Sobolewie, uzyskując w 1992 r. świadectwo maturalne.

Tego roku zgłosił się do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej, a w swojej decyzji wstąpienia do seminarium napisał, że „przez posługę kapłańską pragnę służyć Bogu i ludziom, a z pomocą Bożą podołam swoim obowiązkom”. Jego proboszcz parafii rodzinnej ks. Romuald Michalczyk, w opinii o kandydacie do seminarium napisał, że „pochodzi z rodziny religijnej i jest młodzieńcem inteligentnym, zrównoważonym i gorliwym w życiu religijnym będąc ministrantem i lektorem”.

Został przyjęty do seminarium, a w nim podczas studiów formacyjnych do kapłaństwa, udzielał się jako seminaryjny organista podczas celebracji liturgicznych. Był aktywnym piłkarzem i z drużyną seminaryjną zdobył mistrzostwo Polski w rozgrywkach między seminaryjnych. W 1995 r. był na urlopie dziekańskim. Święcenia kapłańskie przyjął 15 maja 1999 r. w katedrze siedleckiej z rąk biskupa Jana Wiktora Nowaka. Był to rok Wizyty Apostolskiej papieża Jana Pawła II w Diecezji Siedleckiej (10 czerwca tr.).

Jako wikariusz pracował w parafiach: Okrzeja (1999-2002); Garwolin, par. Przemienienia Pańskiego (2002-2005), gdzie był dekanalnym referentem ds. liturgii w dekanacie garwolińskim i w 2004 r. wszedł do gremium Rady Kapłańskiej z rejonu garwolińskiego; Siedlce, par. Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach – katedralna (2005-2011).

Jako wikariusz par. katedralnej w Siedlcach był członkiem komisji wizytacyjnej ds. liturgii, śpiewu i muzyki kościelnej dla dekanatów – terespolskiego i włodawskiego (2007 r.), a także członkiem Zespołu odpowiedzialnego za Diecezjalną Szkołę Liturgiczną i Kurs Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej (2007 r.) oraz członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej (2009 r.) na 5-letnią kadencję. W 2009 r. powierzone mu zostało prowadzenie ćwiczeń liturgicznych na I i II roku studiów w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej w Nowym Opolu, które prowadził do 2013 r. W 2010 r. został mianowany koordynatorem ds. organizacji nabożeństw ogólno diecezjalnych, a funkcję tę pełnił do 28 października 2016 r.

Z dniem 14 lipca 2011 r. został mianowany proboszczem parafii Marianów. Tutaj podjął systematyczną posługę duszpasterską w parafii.

Biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski, doceniając dotychczasową posługę ks. Jerzego, na wyznaczonych mu stanowiskach w diecezji, mianował go kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Garwolinie (6 sierpnia 2013 r.). Z dniem 1 września 2015 r. został mianowany dekanalnym wizytatorem katechezy w dekanacie garwolińskim.

Z dniem 1 lipca 2022 r. został mianowany proboszczem parafii Miętne i tutaj podjął posługę duszpasterską.

W niejasnych okolicznościach został znaleziony na plebanii z ranami kłutymi. Znalazł się w szpitalu w Garwolinie. Tam zmarł dnia 5 września 2022 r. Przeżył 48 lat, w tym 23 lata w kapłaństwie.

opr. ks. Bernard Błoński