Uroczystości odpustowe w Leśnej P. i Kodniu

LEŚNA  PODLASKA

Dwudniowe uroczystości związane z obchodami święta Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej odbędą się w dniach 14-15 sierpnia w Sanktuarium Matki Bożej w Leśnej Podlaskiej. W planie odpustu – Suma Odpustowa pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy oraz między innymi Koncert Orkiestry Leśniańskiej i Pasterka Maryjna.

Obchody święta rozpoczną się w sobotę o godz. 17.00 powitaniem na placu św. Józefa pieszych pielgrzymek. Na godz. 18.00 zaplanowano Mszę świętą pod przewodnictwem Przeora Leśniańskiego – o. Justyna Duszczyka. O 21.00 zostanie odśpiewany Apel Jasnogórski, godzinę później pielgrzymi wyruszą w Procesji Maryjnej ze świecami.

O północy zostanie odprawiona Pasterka Maryjna. W niedzielę o godzinie 6.50 pielgrzymi odśpiewają Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, a bezpośrednio po nich będą mogli uczestniczyć w Mszy Świętej o 7.30 lub o 9.30. Na godzinę 11.15 zaplanowana jest Modlitwa Różańcowa. Centralnym punktem obchodów będzie Suma Odpustowa przy ołtarzu polowym pod przewodnictwem Ordynariusza Siedleckiego bpa Kazimierza Gurdy. Mszę Świętą będzie transmitować Katolickie Radio Podlasie. Następnym wydarzeniem będzie Koncert Orkiestry Leśniańskiej.

O godz. 15.00 pielgrzymi będą modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego, natomiast o godz. 16.00 będzie sprawowana w Bazylice kolejna Msza Święta.

Szczegółowy plan uroczystości odpustowych znajduje się na plakacie.

KODEŃ

14 i 15 sierpnia w Kodniu odbędą się uroczystości odpustowe z racji obchodzonego 15 sierpnia święta |Wniebowzięcia NMP. Do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia – Matki Jedności jak co roku przybędą pielgrzymi z całej diecezji, w tym pielgrzymka konna. W programie – Msze św., modlitwy ku czci Matki Bożej oraz m.in.: czuwanie modlitewne prowadzone przez Wspólnotę Guadalupe z Lublina.

W sobotę, 14 sierpnia uroczystości rozpocznie o godz. 9.00 przyjazd XIII Podlaskiej Konnej Pielgrzymki w hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej. W południe zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia dla kawalerzystów i pielgrzymów. Na godz. 16.00 zaplanowana jest Droga Krzyżowa. Zaraz po niej odbędą się uroczyste Nieszpory Maryjne i procesja Maryjna z Bazyliki na Kalwarię, gdzie o godz. 18.00 Ordynariusz Siedlecki bp Kazimierz |Gurda odprawi Sumę Odpustową. O godz. 20.00 rozpocznie się procesja różańcowa ze światłami, a następnie Apel Maryjny Podlasia. O godz. 21.45 pielgrzymi zgromadzeni na Kalwarii wezmą udział w czuwaniu modlitewnym prowadzonym przez Wspólnotę Guadalupe z Lublina.

Niedzielne obchody rozpoczną się już o północy Pasterką Maryjną sprawowaną przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Na godz. 5.30 zaplanowane są godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, a następnie dwie Msze Święte w Bazylice – o 6.00 i 8.00.
O 9.00 pielgrzymi będą modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego, po której odbędzie się Msza Święta z udziałem Przyjaciół Misji Oblackich. O godz. 11.45 wyruszy Procesja Eucharystyczna z Bazyliki na Kalwarię, gdzie w południe Biskup pomocniczy Diecezji Siedleckiej Grzegorz Suchodolski odprawi Sumę Odpustową zakończoną poświęceniem ziół i Procesją Maryjną z Kalwarii do Bazyliki. Po południu odbędą się Nieszpory Maryjne i Msza Święta w Bazylice. Na godz. 20.30 planowany jest różaniec zakończony Apelem Maryjnym Podlasia i zasłonięciem cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.

Podczas dwóch dni uroczystości odpustowych pielgrzymi będą mogli skorzystać z Sakramentu pokuty i pojednania. Godziny i miejsca spowiedzi oraz szczegółowy plan odpustu znajdują się na plakacie.