Uroczystość 25-lecia Sakry Biskupa Henryka Tomasika.

W niedzielę 7 stycznia w Katedrze Siedleckiej o godz. 13 będzie sprawowana Uroczysta Eucharystia z okazji 25 lecia Sakry Biskupiej Henryka Tomasika, Biskupa pod przewodnictwem Dostojnego Jubilata.

Chętni kapłani zaproszeni są do koncelebry, członkowie kapituł nie koncelebrujący proszeni są o przywdzianie strojów chórowych. Poniżej zamieszczamy zaproszenie na tę uroczystość J.E. Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.

Drodzy Diecezjanie!

W Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2018 r., przypadnie 25-ta rocznica święceń biskupich – pochodzącego z naszej diecezji i przez wiele lat pełniącego tu posługę pasterską – Biskupa Henryka Tomasika.

Wspomnijmy, że Biskup Henryk urodził się 4 stycznia 1946 r. w Łukowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 31 maja 1969 r. w Katedrze Siedleckiej z rąk Biskupa Jana Mazura. Przez dwa lata pracował jako wikariusz w parafii Radoryż Kościelny, a następnie podjął studia na Wydziale Filozofii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po powrocie ze studiów rozpoczął pracę jako wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego oraz duszpasterz akademicki w Siedlcach, gdzie z wielką gorliwością i poświęceniem pracował wśród młodzieży. Był także współzałożycielem Klubu Inteligencji Katolickiej w Siedlcach
i organizatorem oraz wieloletnim kierownikiem Pieszej Podlaskiej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Dnia 21 listopada 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej. Sakrę biskupią otrzymał w Watykanie, 6 stycznia 1993 r., z rąk św. Jana Pawła II. Przez blisko 17 lat był najbliższym współpracownikiem kolejnych biskupów siedleckich, wspierając ich w pracy administracyjnej i duszpasterskiej. W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełnił wiele funkcji głównie związanych z duszpasterstwem młodzieży. Przez ponad 20 lat ponosił odpowiedzialność za duchowe i organizacyjne przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży. 16-ego października 2009 r. Biskup Henryk Tomasik został mianowany przez Ojca świętego Benedykta XVI Biskupem Radomskim.

Dziękując Panu Bogu za życie i posługę Biskupa Henryka pragniemy włączyć się
w świętowanie Jego srebrnego jubileuszu biskupstwa, dlatego zapraszam wszystkich Kapłanów, Osoby Życia Konsekrowanego i Was – Drodzy Diecezjalnie – do udziału
w Eucharystii, która będzie sprawowana pod przewodnictwem Dostojnego Jubilata
w Katedrze Siedleckiej, w niedzielę, 7 stycznia 2018 r., o godz. 13.00.

Niech liczny udział w tej uroczystej celebracji w Siedlcach będzie wyrazem naszej wdzięczności za wszelkie dobro, jakiego doświadczaliśmy przez posługę Księdza Biskupa Henryka w naszej diecezji, a jednocześnie ufną prośbą o potrzebne łaski w Jego dalszym życiu i obecnych zadaniach przewodzenia Kościołowi Radomskiemu.

Z pasterskim błogosławieństwem

BISKUP SIEDLECKI

L.dz. 1348/2017

Siedlce, dnia 22 grudnia 2017 r.

Pliki do pobrania: