Zwiastun 2017 przyznany

Twórcy filmu „Z Wilna do Nieba” laureatami „Zwiastuna Dobrej Nowiny 2017”

Kapituła nagrody ”Zwiastun Dobrej Nowiny 2017” przyznawanej przez Akcję Katolicką Diecezji Siedleckiej oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w tym roku uhonorowała twórców dokumentalnego obrazu „ Z Wilna do nieba” poświęconego sylwetce biskupa Ignacego Świrskiego. W uzasadnieniu przyznania nagrody podkreślono wagę pierwszego filmowego dokumentu o biskupie Ignacym Świrskim w kontekście zbliżających się obchodów 200- lecia diecezji siedleckiej oraz podjęcia przez Kościół  Siedlecki starań o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego kandydata na ołtarze biskupa Ignacego Świrskiego. Premiera filmu odbyła się 28 marca 2018 roku w Sali Widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach.

Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej Ks. Wojciech Hackiewicz w okolicznościowej laudacji podkreślił, iż nagroda ta to wyraz wdzięczności pod adresem wszystkich, którzy przyczynili się do powstania filmu, na czele z trzema najważniejszymi osobami – reżyserami Mirosławem Krzeszkowski oraz Janem Świrski oraz pomysłodawcą  i producentem filmu Maciejem Świrskim wraz z „Redutą Dobrego Imienia”.

Nagrodę w imieniu twórców filmu odebrał Maciej Świrski.

Maciej Świrski jest Absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, PMTP University of Wisconsin (Milwaukee), studiów z zakresu Master of Business Administration (Akademia Leona Koźmińskiego). Posiada szerokie doświadczenie w zarządzaniu, pracował w szeregu polskich i zagranicznych firm z branży nowych technologii, ostatnio (2006-2009) jako wiceprezes Zarządu Polskiej Agencji Prasowej SA, odpowiadając za technologie, finanse i działalność internetową Spółki.

Maciej Świrski jest  także blogerem politycznym (publikuje na Salon24.pl i wpolityce.pl). Działa społecznie w kilku obszarach związanych z samoorganizacją się społeczeństwa, w celu zwiększenia partycypacji społecznej w Polsce. Są to takie inicjatywy jak Obywatelska Komisja Edukacji Narodowej, Obywatelski Ruch Kontroli Wyborów. Jest jednym z pomysłodawców odnowienia tradycji Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii i przez trzy lata był wicesuperiorem Bractwa Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii.

Oprócz publikacji blogowych ma w swoim dorobku powieść “Tytuł zastępczy”,  opowiadającą w sposób niemartyrologiczny o stanie wojennym. Jest założycielem Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom. Przez cztery lata był jej prezesem. W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży Reduta we współpracy z polskim MSZ przygotowała i wydała adresowany do polskich rodzin przyjmujących pielgrzymów podręcznik o tym jak promować Polskę i polskie wartości. Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej oraz wiceprezesa Polskiej Fundacji Narodowej.

Zwiastun to wyróżnienie przyznawane przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Siedleckiej  osobom  świeckim wyróżniającym się na polu szeroko pojętej ewangelizacji i kultury inspirowanej Ewangelią. Mottem nagrody są słowa z księgi Izajasza „O jak są pełne wdzięku na górach nogi zwiastuna radosnej nowiny, który ogłasza pokój, zwiastuje szczęście, który obwieszcza zbawienie, który mówi do Syjonu: Twój Bóg zaczął królować.” Iz 52,7 Statuetka przedstawiająca gołębicę z gałązką oliwną w dziobie, na którą pada blask ognistych języków z dnia Pięćdziesiątnicy to ręcznie wykonana rzeźba ceramiczna autorstwa artysty plastyka p. Grzegorza Mikulskiego z Garwolina.

Dotychczasowi laureaci Zwiastuna Dobrej Nowiny:

2012 r. – Pomysłodawcy i twórcy Szkolno-parafialnego Klubu Sportowego „Barka” z Siedlec

2013 r. – Fundacja „Nasza Szkoła”

2014 r. – Dr Józef Geresz –  historyk, wybitny regionalista, autor licznych monografii z historii diecezji siedleckiej

2015 r. – Fundacja „Kocham Podlasie” – za film „Błogosławiona wina”

2016 r. – Ewa Strok –  pedagog, scenarzystka, reżyser, autorka licznych spektakli teatralnych poświęconych tematyce unickiej’