Międzyseminaryjna sesja naukowa w Opolu Nowym

16 listopada 2017 r. (czwartek), w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej w Opolu Nowym  odbyła  się międzyseminaryjna konferencja naukowa z udziałem wykładowców seminariów duchownych z Siedlec, Drohiczyna, Łomży, Białegostoku i Ełku oraz siedleckich kleryków. Spotkanie skoncentrowało się będzie na historycznym zagadnieniu udziału Kościoła Katolickiego w dziejach naszej Ojczyzny. Oprócz Jubileuszu 200-lecia Diecezji oraz stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę okazją do takiej refleksji była zbliżająca się rocznica 100-lecia reaktywacji Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej (8.10.1919 r.) oraz przygotowania do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Biskupa Siedleckiego Ignacego Świrskiego (1885–1968). Konferencję rozpoczęła projekcja filmu „Z Wilna do nieba”, dokumentu o  świadectwie życia biskupa Ignacego Świrskiego, kandydata na ołtarze. Główny punkt spotkania stanowił wykład Dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie dra Tadeusza Krawczaka – „Wiara i tożsamość – wkład Kościoła i duchowieństwa katolickiego w odzyskanie przez Polskę niepodległości.” Bogate, wielowątkowe wystąpienie można oddać w znaczącej konstatacji prelegenta: „Gdy patrzymy na wielkie nazwiska bohaterów niepodległości, musimy zauważyć również postacie kapłanów, którzy budowali mentalność patriotyczną opartą na wartościach Ewangelii, tak bardzo potrzebną w chwilach walki”. Spotkanie zakończyła krótka dyskusja. Cześć panelową poprowadził ks. dr hab. Tadeusz Syczewski, Rektor WSD w Drohiczynie.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ