Śluby u sióstr Sakramentek

11 lipca w kościele klasztornym ss. benedyktynek sakramentek w Siedlcach, siostra nowicjuszka Agata ze zgromadzenia zakonnego Sióstr Benedyktynek od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu złoży swoje pierwsze śluby czasowe. Uroczystość pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy rozpocznie się o godz. 10.00.

Niech ten dzień we wspólnotach parafialnych będzie okazja do dziękczynienia za dar powołania do życia konsekrowanego oraz prośbą do Dobrego Pasterza o nowe i liczne powołania kapłańskie, zakonne i życia konsekrowanego.

Złożenie ślubów  to wielkie święto dla naszego zgromadzenia, ponieważ  powołań jest mniej a ostanie było dziesięć lat temu” – powiedziała s. M. Elżbieta OSBap, przeorysza. Siostra nowicjuszka, po czterech latach przygotowania (2 lata postulatu, 2 lata nowicjatu) złoży śluby czasowe na 3 lata, które później będzie musiała jeszcze odnawiać przez dwa lata. Wieczyste śluby złoży za pięć – wyjaśniła Matka Przeorysza.

Siedlecki klasztor Sióstr Benedyktynek od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu należy do bardzo starego Zakonu założonego przez św. Benedykta w Nursji i zachowuje jego Regułę. W zamierzeniu św. Benedykta wspólnoty benedyktyńskie mają wcielać w życie ideał pierwszej gminy jerozolimskiej, w której „jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących” (Dz 4,32).
Jest klasztorem klauzurowym, kontemplacyjnym. Benedyktynki od nieustającej adoracji Najświętszego Sakramentu – tytuł ten określa w pełni  charyzmat, cechę charakterystyczną powołania benedyktyńskiego, które całe jest skoncentrowane wokół Eucharystii Chrystusa w momencie Jego Paschy, Śmierci i Zmartwychwstania.

Siostry modlą się zarówno dzień, jak i w nocy. „Co godzinę zmieniamy się przed tabernakulum, dodaje  s. Elżbieta. Obejmujemy swoją modlitwą cały świat, wszystkich ludzi, szczególnie tych, którzy zwracają się do nas z prośbą o modlitwę – ich radości, troski i cierpienia. Modlimy się za tych, którzy się nie modlą, którzy modlić się nie mogą, nie potrafią czy po prostu nie chcą. Ale same również potrzebujemy wsparcia. Dlatego zachęcamy do duchowej adopcji sióstr z naszego zgromadzenia” – dodaje.

Dzień upływa w milczeniu, modlitwie i pracy. Siostry pracują także w opłatkarni, w której zaopatrują się parafie z diecezji siedleckiej.  Natomiast godziny rekreacji, umacniają więzy między Siostrami i są czasem odprężenia i radości. Życie we wspólnocie jest bardzo proste, wyciszone, skupione, pełne wzajemnej pomocy, razem przeżywanych radości i trosk. Tworzymy rodzinę, ponieważ łączy nas jedno powołanie.

/tekst źródło:Podlasie24.pl/

Przeczytaj także artykuł w „Echu Katolickim”:  ŚLUBY SIOSTRY WERONIKI