Nabór do Studium Muzyki Kościelnej w Siedlcach 13 września 22/23 r.

Diecezjalne Studium Muzyki Kościelnej w Siedlcach ogłasza nabór na rok szkolny 2022/2023.
Przesłuchanie wstępne dla kandydatów odbędzie się we wtorek 13 września 2022 r. o godz. 10
w salach dydaktycznych Studium przy ul. Sokołowskiej 124 (podziemia kościoła św. Józefa ul. Sokołowska).
Kandydaci nie muszą posiadać przygotowania muzycznego. W ramach przesłuchania sprawdzane są
predyspozycje do kształcenia muzycznego, a także umiejętność gry na dowolnym instrumencie(nieobowiązkowo).
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauką muzyki kościelnej do zapoznania się ze
szczególną specyfiką edukacyjną naszej szkoły na stronie www.muzyka-diecezjasiedlce.pl

Bogu niech będą dźwięki

Już w najbliższy czwartek 16 czerwca, w uroczystość Bożego Ciała, o godz. 19.00 odbędzie się koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa”. Parking przy kościele św. Józefa w Siedlcach rozbrzmi modlitwą uwielbienia, która wychwalać będzie Jezusa dawcę prawdziwego pokoju.

Tegoroczne hasło „Pokój mój daję wam.” zaczerpnięte z Ew. wg św. Jana ma nas uwrażliwić na znaczenie pokoju w codziennym życiu, poszczególnych osób jak i całych narodów. Pokazuje wagę pokoju w relacjach międzyludzkich jak i to, że tylko Jezus jest jego dawcą.

Wydarzenie podzielone jest na dwie części. W pierwszej koncertowej wystąpi białostocki zespół Schola Adonai prowadzony przez Piotra Kurstaka. Ze sceny usłyszymy utwory uwielbieniowe mające już kilka milionów wyświetleń na Youtube. Nie zabraknie m.in. wspaniałego utworu „Ocaliłeś mnie”, jak i refleksyjnego „Płacz Jana pod krzyżem”. Zespół wydał kilka płyt z muzyką uwielbienia w ramach projektu „Bogu Dźwięki”.

Ważnym elementem tego typu spotkań jest zwiastowanie Dobrej Nowiny, które poprowadzi ks. Tomasz Bieliński – dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji w Siedlcach. W czasie koncertu usłyszymy także świadectwo życia członka Scholi Adonai.

W czasie wieczornego uwielbienia będziemy się delektować nie tylko muzyką, bowiem „Siedlce dla Jezusa” to przede wszystkim czas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. W drugiej części spotkania organizatorzy zapraszają do adoracji Jezusa Eucharystycznego, którą poprowadzi ks. Sebastian Bisek. W oprawie części modlitewnej pomagać będzie zastęp harcerzy oraz grupa modlitwy flagami. Chętne osoby mogą w tym czasie skorzystać z Sakramentu Pokuty i Pojednania.

Dla osób, które nie mogą wziąć bezpośredniego udziału przewidziana jest transmisja online wydarzenia na kanale Youtube „Siedlce dla Jezusa” oraz poprzez profil facebookowy „Siedlce dla Jezusa”, Szkoły Nowej Ewangelizacji, telewizji internetowej diecezji siedleckiej FARO TV oraz TV Wschód.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli biskup siedlecki J.E. ks. Kazimierz Gurda oraz Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik.

Organizatorami wydarzenia są Szkoła Nowej Ewangelizacji naszej diecezji, Parafia Jana Pawła II w Siedlcach oraz Wspólnota Jednego Ducha.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie www.sne.siedlce.pl

BM

Festiwal Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej

12 czerwca br. Festiwal Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej odwiedzi Parafię pw. św. Marii Magdaleny w Suchożebrach. Po Mszy św. o godz. 12.00 odbędzie się koncert, który wpisuje się w obchody Jubileuszu 600–lecia Parafii. Ks. kan. Kazimierz Chełstowski, Proboszcz Parafii, wśród różnorodnych wydarzeń towarzyszących Jubileuszowi, zaplanował koncert, który można zaliczyć do jednego z najważniejszych w tegorocznym cyklu Festiwalu. Alessandro Bianchi (Como/Włochy), organy oraz Duo: Magdalena Kulig (Hamburg/Niemcy), mezzosopran i Maciej Zimka (Kraków), akordeon, zaprezentują się w repertuarze takich kompozytorów jak: G. B. Pergolesi, F. Durante, A. Vivaldi, J. S. Bach, G. Caccini.

Alessandro Bianchi urodził się w Como we Włoszech. Studiował na Piacenza Conservatoire, gdzie został nagrodzony dyplomem z organów oraz kompozycji organowych u Luigi Toja. Brał także udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Nicholasa Danby i Arturo Sacchetti.

Alessandro Bianchi jest także dyrektorem muzycznym w ewangelickim kościele św. Edwarda w Lugano w Szwajcarii. Jako koncertujący organista wykonał ponad 2200 recitali solowych i kameralnych. Koncertował w niemal całej Europie, USA, Meksyku, Brazylii, Argentynie, Hongkongu, Tajlandii, Singapurze, Australii i Afryce Południowej.

Udzielał również kursów mistrzowskich we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Czechach, Niemczech oraz nagrywał dla radia i telewizji w USA i Brazylii. W 2014 roku miasto Cantu odznaczyło organistę tytułem „Honorowego Obywatela” za jego pracę na rzecz kultury i sztuki.

 

„Duo Magdalena Kulig & Maciej Zimka” to zaskakujące i energetyczne zderzenie dwóch charyzmatycznych osobowości muzycznych, którzy nawiązując współpracę w 2019 roku, wykonuje nowatorskie aranżacje pieśni oraz arii w wykonaniu na głos i akordeon. Zespół został założony w celu odkrywania nowych przestrzeni artystycznych na gruncie niezwykle inspirującego formatu wykonawczego jakim jest połączenie ciepłego brzmienia mezzosopranu z akordeonem, który z powodu specyficznych własności dopasowania barwy do wielu instrumentów – często jest nazywany „muzycznym kameleonem”.

W repertuarze zespołu znajdują się pieśni, z naciskiem na muzykę polską znaną (m.in. Chopin, Karłowicz, Moniuszko), jak i mniej znaną (Gablenz, Niewiadomski, Pałłasz) jak również arie z oratoriów i oper najsłynniejszych kompozytorów europejskich: m.in. Bacha, Handla, Glucka, Mozarta, czy Telemanna. Mimo, że zespół powstał w lipcu 2019 roku, ma na swoim koncie ponad kilkanaście koncertów, głównie na zagranicznych festiwalach takich jak: 52. Modena Organ Festival (Włochy), XIII „Les Cles du Classique” (Hiszpania/Francja), Calioppe Kamermusikreihe (Niemcy), a także polskich takich jak: VII Dolnośląski Festiwal Muzyczny czy V Krakowski Festiwal Akordeonowy. Duet zbiera doskonałe recenzje, zwłaszcza w prasie niemieckiej, której recenzenci podkreślają znakomite, świeże interpretacje, ciekawą wspólną barwę oraz doskonałą współpracę.

Magdalena Kulig jest absolwentką wydziału wokalnego w klasie śpiewu E. Czermak Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Ukończyła także historię na WNHiP Uniwersytetu Wrocławskiego. Występowała na licznych festiwalach, koncertach i recitalach wokalnych w kraju i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju, Festiwalu Wratislavia Cantans, Festiwalu Musica Sacromontana, Międzynarodowym Festiwalu EuroSilesia, Oper im Berg Festival Salzburg, Opern und Konzerttage Ruhpolding, Kammeroper Schloss Rheinsberg International Festival zur Forderung junger Opernsanger oraz Schleswig-Holstein Musik Festival. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, m.in. III nagrody w kategorii oratoryjno-pieśniarskiej w VIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju (2006), nagrody specjalnej w IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. H. Halskiej we Wrocławiu (2007), laureatką sekcji barokowej konkursu wokalnego w Bolonii Secondo Concorso Internazionale e Stage di Approfondimento per Giovani Cantanti Lirici Citta di Bologna (2008), a także zdobywczynią III miejsca w Tiit Kuusik International Lied Competition w Estonii (2011). Jest stypendystką Zarządu Województwa Dolnośląskiego w zakresie twórczości artystycznej, niemieckiego Richard Strauss Institut oraz angielskiej fundacji Dartington International School. Za płytę Elegie w 2012 roku otrzymała Wrocławska Nagrodę Muzyczną.

Maciej Zimka to akordeonista, kompozytor, aranżer i animator kultury. Ukończył z wyróżnieniem krakowską  Akademię Muzyczną w klasie akordeonu  prof. Janusza Patera, obronił również doktorat na tejże uczelni. Artysta jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów instrumentalnych, m.in.: I nagrody w XIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, I nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie, I nagrody w XLII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal oraz Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie kompozycji Andrzeja Krzanowskiego w IV Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. Artysta koncertuje zarówno solo, jak i w zespołach kameralnych grając muzykę klasyczną, współczesną, jazz oraz piosenkę artystyczną w Polsce i za granicą. Wystąpił m.in. na festiwalach: „Sound 12” in Newcastle upon Tyne (Anglia), „Concerts at Lempertz” (Belgia), „Ibla Music Festival” (Włochy), „.Share.Music.Leipizg.” (Niemcy), „Prikarpacka Vesna” (Ukraina), Audio Art, Euro Chamber Music Festival, Przemyska Jesień Muzyczna oraz Krakowski Festiwal Akordeonowy (Polska). Maciej Zimka jest również działającym kompozytorem. Jest laureatem m.in.: Grand Prix w VIII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku (2017) oraz II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „…Kiedy myślę Ryszard Bukowski…” we Wrocławiu