KSM Siedlce – pierwsza w Polsce aplikacja mobilna Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

W 2018 roku Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Siedleckiej przeżywa 25-lecie swojego istnienia. Jest to dobra okazja, żeby podjąć nowe inicjatywy, które pomogą lepiej zrozumieć misję Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Jednym z projektów, które mają przybliżyć młodym ludziom idee Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest aplikacja mobilna KSM Siedlce.

 

Po co aplikacja?

Odpowiedź wydaje się bardzo prosta. Dlatego, że młodzi ludzie nieustannie jesteśmy online. I nieustannie korzystamy z telefonów komórkowych. Dlatego zdecydowaliśmy, że warto, aby członkowie Katolickich Stowarzyszeń Młodzieży mieli na swoich telefonach aplikację, która będzie informowała o ciekawych wydarzeniach w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży.

 

Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich do tego, aby pobrali aplikację mobilną: KSM Siedlce i mieli nieustanny kontakt z KSMem.

W jaki sposób działa aplikacja prezentujemy poniżej:

ksmsiedlce.pl/artykul.html?id=5ad8413840f73962f14389b3

 

Kurs „Emaus”

Szkoła Nowej Ewangelizacji Diecezji Siedleckiej zaprasza na kurs Emaus (11-13.05.2018), który daje szansę osobistego doświadczenia mocy Słowa Bożego. Atutem kursu jest przejrzyste przesłanie konferencji, wciągające dynamiki, liczne animacje angażujące wszystkich uczestników i trafne wizualizacje głoszonych treści. Ponadto, jego zaletą jest to, że w przystępny i zrozumiały sposób uczestnicy poznają metody owocnego czytania Pisma św., zapamiętywania kluczowych cytatów oraz nabywają zdolności do prawidłowego posługiwania się Biblią w sytuacjach, gdy potrzeba rozeznać wolę Bożą dla konkretnych decyzji. Zapraszamy na te rekolekcje osoby w każdym wieku, które są po bierzmowaniu i wcześniej przeżyły kurs Nowe Życie lub Seminarium Odnowy Wiary (u nas w Siedlcach lub gdziekolwiek indziej).

Kurs rozpocznie się w piątek (11.05) o godz. 17.30, a zakończy w niedzielę (13.05) o godz. 13.00. Odbędzie się on w Katolickim Zespole Edukacyjnym przy ul. Sokołowskiej 172. Koszt kursu: 100 zł. W cenie zawierają się materiały dydaktyczne, obiad i kolacja w sobotę oraz nieograniczony dostęp do kawiarenki rekolekcyjnej przez cały czas trwania kursu. Liczba miejsc jest ograniczona, więc liczy się kolejność zgłoszeń. Zapisy przyjmuje pani Maria Chromińska (kom.507.071.642).

Diecezjalny Kongres Trzeźwości w Siedlcach

Zaproszenie na

Diecezjalny Kongres Trzeźwości w Siedlcach

w dniach 27-28 kwietnia 2018 r.

Są jeszcze wolne miejsca!!!

Udział w Kongresie bezpłatny!!!

Jesienią 2017 r. w Warszawie odbył się Narodowy Kongres Trzeźwości pod hasłem: „Ku trzeźwości Narodu”. Była to pierwsza tego typu inicjatywa podjęta przez Kościół w Polsce w okresie powojennym. Owocem tego kongresu jest „Narodowy program trzeźwości” – dokument, który zawiera wytyczne dla działalności trzeźwościowej na najbliższe kilkadziesiąt lat. Na Kongresie Krajowym padło zalecenie, by tego typu kongresy zorganizować w poszczególnych diecezjach.

Duszpasterstwo trzeźwości naszej Diecezji Siedleckiej zdecydowało się podjąć to wyzwanie. Diecezjalny Kongres Trzeźwości odbędzie się w Siedlcach w dniach 27-28 kwietnia 2018 r. Referaty będą prezentowane w Centrum Duszpastersko – Charytatywnym przy ul. Bpa I. Świrskiego 57. Msze Święte będą celebrowane w katedrze siedleckiej. W piątek 27 kwietnia Eucharystii będzie przewodniczył Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda, a w sobotę 28 – Biskup Piotr Sawczuk.

Kongres adresowany jest do wszystkich, którzy są zainteresowani rozwiązywaniem problemów alkoholowych, chcą pogłębić swoją wiedzę z tej dziedziny i spotkać się z tymi, którym sprawy trzeźwości leżą na sercu. Proponujemy ciekawe i wartościowe tematy. Prelegentami będą najlepsi specjaliści pracujący w placówkach terapii uzależnień w Łukowie, Radzyniu Podlaskim i Suchowoli. Zachęcamy do pełnego uczestnictwa w Kongresie. Jeżeli jednak ktoś nie może uczestniczyć w całości programu, niech przyjedzie choćby na jeden dzień.

Na piątek 27 kwietnia szczególnie zapraszamy przedstawicieli samorządów, miejskich i gminnych komisji d/s. rozwiązywania problemów alkoholowych, pełnomocników burmistrzów i wójtów oraz inne osoby zajmujące się rozwiązywaniem problemów alkoholowych w związku z wykonywaniem swojej pracy zawodowej. Mamy nadzieję, że osoby te będą mogłyby wziąć udział w Kongresie w ramach swojej pracy zawodowej na zasadzie delegacji służbowej. Tematyka podejmowana na Kongresie pierwszego dnia ma na celu przede wszystkim dostarczenie wiedzy i umiejętności niezbędnych przy motywowaniu osób uzależnionych do terapii. Wszyscy, którzy pracują w tego typu komisjach wiedzą, że około 90% czasu i energii członków komisji idzie na motywowanie alkoholików do podjęcia leczenia odwykowego lub korzystania ze wsparcia wspólnoty Anonimowych Alkoholików. Ponadto warto zauważyć, że obowiązujące ustawodawstwo domaga się, by osoby pracujące w tego typu komisjach przeszły odpowiednie przeszkolenie. Ponieważ nie jest doprecyzowane, kto ma prawo takie szkolenia przeprowadzać, jaki ma być ich program i ile powinny one trwać, udział w Kongresie, przynajmniej pierwszego dnia, można potraktować jako tego typu szkolenie. Także pierwszego dnia kongresu zaprezentuje się wspólnota Anonimowych Alkoholików ze swoim programem „12 kroków”. Proponuje ona z jednej strony alternatywną w stosunku do terapii profesjonalnej drogę trzeźwienia, a z drugiej strony wsparcie w dalszym rozwoju dla tych, którzy terapię ukończyli.

Na sobotę 28 kwietnia szczególnie zapraszamy przedstawicieli wspólnot samopomocowych: AA, Al-anon i innych grup pracujących na programie „12 kroków”, przedstawicieli organizacji pozarządowych zajmujących się rozwiązywaniem problemów alkoholowych, osoby, które są zainteresowane tą problematyką i zajmują się nią bardziej z powodów osobistych niż zawodowych. Dla tych osób sobota będzie najlepszym terminem, gdyż dla większości z nich jest to dzień wolny od pracy. Program drugiego dnia Kongresu został tak zaplanowany, by pomóc małżonkom, którzy doświadczają kryzysu na drodze zdrowienia rodziny alkoholowej, w przezwyciężaniu tych trudności. Ci, którzy bezpośrednio zajmują się rozwiązywaniem problemów alkoholowych wiedzą, że wiele małżeństw, w których przynajmniej jedno z małżonków jest alkoholikiem, rozpada się nie na etapie, gdy osoba uzależniona piła i funkcjonowała destrukcyjnie w swojej rodzinie, ale wtedy, gdy zaczęła żyć w abstynencji. Występowanie tego zjawiska znajduje potwierdzenie w licznych badaniach socjologicznych. Zjawisko to ma też swoje uzasadnienie psychologiczne. Krótko mówiąc: Aby system rodzinny zaczął normalnie funkcjonować, nie wystarczy, by osoba uzależniona przestała pić. Patrząc z perspektywy nauczania Kościoła, a nawet z czysto ludzkiej perspektywy, trudno jest obojętnie patrzeć na ujawniające się w małżeńskich alkoholowych problemy i cierpienia konkretnych osób. Kongres, a zwłaszcza program realizowany drugiego dnia, ma być próbą odpowiedzi na tego typu problemy.

Drugiego dnia kongresu zaprezentuje się też Krucjata Wyzwolenia Człowieka. Jest ona niejako „przybudówką” wspólnoty Domowego Kościoła popularnie zwanej oazą rodzin. Będzie więc o tych, którzy nie muszą nie pić, a nie piją, którzy są abstynentami nie z konieczności, a z wyboru. Członkowie Krucjaty podzielą się tym, na ile można w dzisiejszych czasach w praktyce stosować zasadę: Nie piję, nie kupuję, nie częstuję. Opowiedzą o tym, jak w takiej rodzinie żyje się dzieciom, na ile styl życia wybrany przez rodziców akceptują, a potem realizują w zakładanych przez siebie rodzinach.

Na drugi dzień kongresu przewidziane są też świadectwa małżeństw alkoholowych, które doświadczały trudności na drodze trzeźwienia, przezwyciężyły je, uniknęły rozwodu, a teraz doświadczają radości wspólnego życia.

Diecezjalne duszpasterstwo trzeźwości ma nadzieję, że Diecezjalny Kongres Trzeźwości będzie naszym wspólnym sukcesem. Swoją nadzieję opieramy na tym, że mamy już pewne doświadczenie w organizowaniu tego typu inicjatyw. Wiosną 2017 r. w Białce k. Radzynia Podlaskiego została przeprowadzona jednodniowa Diecezjalna Konferencja Trzeźwościowa. Była ona zaplanowana nie tylko jako przygotowanie do Narodowego Kongresu Trzeźwości w Warszawie, ale także jako przygotowanie do Diecezjalnego Kongresu Trzeźwości w Siedlcach. Był to swoisty „poligon”, który pozwolił nam przekonać się, że logistycznie jesteśmy zdolni podołać takiemu wyzwaniu. Konferencja się udała. Uczestniczyło w niej ponad 100 osób. Wśród honorowych gości byli: Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda, Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek i Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek.

Podsumowując: Jeszcze raz serdecznie zapraszam. Chętni mogą zgłaszać się do 22 maja 2018 r. przez dekanalnych duszpasterzy trzeźwości lub bezpośrednio do diecezjalnego duszpasterza trzeźwości pocztę elektroniczną na adres: an.kiel@wp.pl. Załączam ramowy program Kongresu i formularz zgłoszeń.

 

ks. Andrzej Kieliszek – diecezjalny duszpasterz trzeźwości

 

 

PROGRAM

(Centrum Duszpastersko – Charytatywne, ul. Bpa I. Świrskiego 57)

 

27 kwietnia 2018 r. (piątek)

9.30 – Recepcja – zgłoszenia uczestników

9.45 – Ks. Andrzej Kieliszek (diecezjalny duszpasterz trzeźwości) – Przywitanie uczestników konferencji i wprowadzenie w tematykę dnia.

10.00 – dr Jerzy Kamiński (Ordynator Oddziału Terapii Uzależnień w Łukowie) – Wstępne diagnozowanie alkoholizmu. Jak szkody zdrowotne wykorzystać w motywowaniu alkoholika do terapii?

10.30 – mgr Małgorzata Widyńska (Z-ca Kierownika Oddziału Terapii Uzależnień w Radzyniu Podlaskim) – Trudności w kontakcie i w motywowaniu osoby zgłoszonej do Komisji RPA. Jak rozmawiać z alkoholikiem, żeby chciał się leczyć?

11.00 – Przerwa na kawę

11.15 – mgr Ewa Orzechowska (Z-ca Ordynatora Oddziału Terapii Uzależnień w Suchowoli) Pomóc uzależnionemu, pomóc sobie – interwencje wobec bliskich zwracających się o pomoc.

12.00 – Eucharystia w katedrze siedleckiej pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy

13.00 – Przerwa obiadowa

14.00 – Prezentacja wspólnoty Anonimowych Alkoholików: Leszek – Historia powstania Wspólnoty AA, Sławek – Czym zajmuje się i czego nie robi Wspólnota AA, Jarek – Świadectwo trzeźwienia w oparciu o program 12 kroków AA).

14.45 – Podsumowanie pierwszego dnia konferencji, wydawanie zaświadczeń uczestnictwa
w Konferencji

 

28 kwietnia 2018 r. (sobota)

9.30 – Recepcja – zgłoszenia uczestników

9.45 – Ks. Andrzej Kieliszek (diecezjalny duszpasterz trzeźwości) – Przywitanie uczestników konferencji i wprowadzenie w tematykę dnia.

10.00 – mgr Małgorzata Trojak (Oddział Terapii Uzależnień w Radzyniu Podlaskim) – Jak wygląda życie w małżeństwie alkoholowym i jak rzutuje ono na funkcjonowanie dzieci?

13.00 – mgr Renata Niedziółka (Oddział Terapii Uzależnień w Łukowie) – „Na jakie trudności natrafia rodzina alkoholowa w procesie zdrowienia alkoholika i jak można je przezwyciężać?”

11.00 – Przerwa na kawę

11.15 – Ks. Józef Sobotka (diecezjalny moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka) – Rola  KWC w realizacji celów Narodowego Programu Trzeźwości.

11.25 – Krystyna i Roman Jastrzębski – Świadectwo przynależności do Krucjaty. Jak wygląda życie w takiej rodzinie?

12.00 – Eucharystia w katedrze siedleckiej pod przewodnictwem Biskupa Piotra Sawczuka.

13.00 – Przerwa obiadowa

14.00 – Świadectwa życia rodzin ze środowiska wspólnot opartych na programie „12 kroków”: Krystyna i Andrzej z Żelechowa, Martyna i Janusz z Łukowa, Bożena i Wiesław z Krzeska.

14.45 – Podsumowanie drugiego dnia konferencji, wydawanie zaświadczeń uczestnictwa
w Konferencji.

Powtórny pochówek Biskupów Podlaskich

W Janowie Podlaskim, pierwszej stolicy diecezji siedleckiej odbył się powtórny pogrzeb pierwszych biskupów diecezji – bpa Beniamina Szymańskiego i bpa Jana Marcelego Gutkowskiego. Uroczystości pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego, z udziałem bpa siedleckiego Kazimierza Gurdy, bpa radomskiego Henryka Tomasika, bpa Antoniego Pacyfika Dydycza, bpa pomocniczego diecezji siedleckiej Piotra Sawczuka oraz duchownych, osób życia konsekrowanego, władz samorządowych, bractw i wiernych świeckich, rozpoczęły się w Kolegiacie Janowskiej w południe 14 kwietnia.