SZKOLENIE MEDIALNE

SZKOLENIE MEDIALNE

4 lutego 2023 r., godz. 10:00

Centrum Charytatywno-Duszpasterskie w Siedlcach

 

Biuro Prasowe Diecezji Siedleckiej wspólnie z Wydziałem Duszpasterskim Kurii Diecezjalnej Siedleckiej zapraszają na Szkolenie Medialne, które odbędzie się w sobotę 4 lutego. Miejscem spotkania będzie Centrum Charytatywno-Duszpasterskie w Siedlcach (za katedrą siedlecką).

Dostrzegając znaczenie obecności Kościoła instytucjonalnego w przestrzeni internetu, także komunikacji prowadzonej przez parafie, wspólnoty, ruchy czy instytucje kościele; oraz stale rosnącą liczbę użytkowników mediów społecznościowych w Polsce, organizujemy specjalne spotkanie szkoleniowe. Adresatami naszego zaproszenia są świeccy, a także duchowni, którzy prowadzą strony czy fanpage wspólnot lub instytucji, bądź chcieliby zacząć to robić. Celem szkolenia jest profesjonalizacja komunikacji Kościoła siedleckiego, wykorzystanie mediów w misji ewangelizacyjnej, a także wymiana doświadczeń i określenie możliwości współpracy na przyszłość. Parafie, które nie mają swoich stron, może warto, aby wyznaczyły osobę, która mogłaby być za to odpowiedzialna.

Udział w spotkaniu jest darmowy. W celach organizacyjnych zwracamy się z ogromną prośbą o potwierdzenie obecności przedstawiciela parafii/wspólnoty/instytucji do dn. 30 stycznia 2023 r. Proszę pisać na adres: diecezjalnebiuroprasowe@radiopodlasie.pl; bądź dzwoniąc pod numer telefonu: 500 106 008. Będą również wystawiane stosowne zaświadczenia o udziale w szkoleniu.

„Także w świecie cyfrowym trzeba ukazać, że pełna miłości Boża troska o nas w Chrystusie to nie przeszłość ani też uczona teoria, lecz bardzo konkretna i aktualna rzeczywistość. Duszpasterstwo w świecie cyfrowym musi umieć pokazać ludziom naszych czasów i zagubionej współczesnej ludzkości, że «Bóg jest blisko, że w Chrystusie nawzajem do siebie należymy»” (Benedykt XVI). Dzięki nowym mediom Kościół może rozwinąć duszpasterstwo, które będzie przeniknięte obecnością Boga i będzie zmierzało do przesycenia Bogiem rzeczywistości realnej i wirtualnej.

 

Serdecznie zapraszam

ks. dr Marek Weresa

Biuro Prasowe Diecezji Siedleckiej

 

PLAN WYDARZENIA

 

10:00 – ROZPOCZĘCIE

 

10:15 – Nie tylko ogłoszenia parafialne – czyli o możliwościach Facebooka w misji duszpasterskiej kościoła.

 mgr lic. Magdalena Jeżak-Śmigielska

 

11:15 – „Piękno zbawi świat”, czyli o tym co dobre w katointernecie. Analiza praktyk katolickich twórców w
mediach społecznościowych.

mgr Malwina Rysak

(przerwa kawowa)

 

12:15 – Zasada 5 W – pięć odpowiedzi na proste pytania – czyli
o życiu parafii w naszych mediach.

ks. dr Marek Weresa

 

13:00 – Canva – nowoczesne płótno. Narzędzie, które pozwala z łatwością stworzyć atrakcyjne treści wizualne.

mgr Malwina Rysak

 

14:00 – PODSUMOWANIE

(obiad)

INFORMACJA O PRELEGENTACH

  • mgr Malwina Rysak – absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, obserwatorka oraz badaczka komunikacji religijnej. Z doświadczenia marketerka i content creator.
  • mgr lic. Magdalena Jeżak-Śmigielska – absolwentka studiów doktoranckich na kierunku teologia środków społecznego przekazu na UKSW w Warszawie. Zawodowo łączy teologię i media jako redaktor mediów społecznościowych m.in. w: Redakcji Audycji Katolickich TVP, Towarzystwie św. Franciszka Salezego inspektorii warszawskiej. Wcześniej związana z: Katolicką Agencją Informacyjną jako pracownik działu Audio KAI, akademickim Radiem UKSW jako wydawca redakcji wiary. Prywatnie szczęśliwa żona Marcelego i mama Cezarego.
  • ks. dr Marek Weresa – w październiku 2022 r. na Wydziale Teologicznym UKSW, obronił pracę doktorską z teologii środków społecznego przekazu pt. „Model komunikacji diecezji w mediach społecznościowych”. Ukończył studia I stopnia z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Redaktor mediów społecznościowych w Redakcji Audycji Katolickich TVP; pracuje w Biurze Prasowym Diecezji Siedleckiej, Katolickim Radiu Podlasie oraz portalu informacyjnym Podlasie24.pl. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół mediów społecznościowych, teologii mediów, komunikacji Kościoła.

Pliki do pobrania:

Pliki do pobrania: