W marcu br. rozpocznie się peregrynacja relikwii bł. Pauliny Jaricot po naszej diecezji. Będą one odwiedzać poszczególne dekanaty, według ustalonego wcześniej harmonogramu.
Relikwie trafią do każdej parafii i będą w nich gościły po trzy dni. W organizację tego czasu w parafiach zaproszeni są szczególnie wszyscy zelatorzy i wszystkie koła różańcowe. Zostali oni poproszeni o współpracę z proboszczami i o pomoc w zaplanowaniu pobytu relikwii w swoich świątyniach.
W programie peregrynacji znajdą się m.in. następujące punkty:
– Uroczyste wniesienie relikwii do kościoła i umieszczenie ich w odpowiednio przygotowanym, wyeksponowanym i udekorowanym miejscu;
– Powitanie relikwii przez kapłana i przedstawicieli ŻR;
– Msza św.;
– Konferencje tematyczne o różańcu (tematy są już podane);
– Wspólna modlitwa różańcowa (połączona np. z odczytywaniem intencji złożonych na kartkach);
– Droga Krzyżowa;
– Czas na osobistą modlitwę przed relikwiami/ ułożenie grafiku dyżurów modlitewnych przy relikwiach;
– Świadectwo osoby, która zechciałaby podzielić owocami modlitwy różańcowej w swoim życiu/owocami przynależności do ŻR;
– Uroczyste zawierzenie kół Żywego Różańca w opiekę bł. Pauliny;
– Pożegnanie relikwii.
Każda parafia otrzyma stosowne pomoce modlitewne, teksty powitania i pożegnania relikwii oraz tekst zawierzenia. W pakiecie będą także krótkie opracowania tematów do konferencji. Koła różańcowe proszone są o czynne włączenie się w powitanie relikwii, w liturgię Mszy św., celebrowanych w tych dniach i w animowanie modlitwy różańcowej. Jeśli będzie taka możliwość, są zachęceni także do przygotowania grafiku dyżurów modlitewnych przy relikwiach. – Jako członkowie Żywego Różańca jesteśmy wezwani do promowania osoby i dzieł bł. Pauliny. Zaangażujcie się w przygotowanie tych dni w swoich parafiach, ale znajdźcie też czas na osobistą modlitwę przy relikwiach. Niech ich obecność natchnie nas refleksją nad naszą przynależnością do ŻR. Jako członkowie tego stowarzyszenia mamy być misjonarzami i zapleczem modlitewnym Kościoła. Zależy nam na tym, by peregrynacja relikwii bł. Pauliny Jaricot była nie tylko okazją do przybliżenia wszystkim ludziom postaci Założycielki Żywego Różańca i modlitwy przez jej wstawiennictwo, ale także szansą na promowanie kół różańcowych i przypomnienie ich misji w Kościele – wskazuje ks. dr Grzegorz Koc, diecezjalny moderator Żywego Różańca.
Dobrym i trwałym owocem przyjęcia relikwii bł. Pauliny może być np. powołanie w parafii kolejnych kół różańcowych – kobiecych, męskich, ale też młodzieżowych lub dziecięcych. Ten czas z pewnością przyczyni się również do ukazania wartości samego różańca, jego siły i potrzeby odmawiania w dzisiejszym świecie i w życiu każdego z nas osobiście. Peregrynacja relikwii Założycielki Żywego Różańca jest również okazją do ewangelizacji i formacji wszystkich wiernych, należących do wspólnoty parafialnej.
Peregrynacja zakończy się wiosną 2026 r.
Stowarzyszenie Żywy Różaniec Diecezji Siedleckiej
(Materiały do pobrania w załączniku)
Pliki do pobrania:
Pliki do pobrania:
- Peregrynacja relikwii bł. Pauliny Jaricot - pobierz plik .pdf
- PEREGRYNACJA. - MATERIAŁY - pobierz plik .odt
- Slajder peregrynacja (750 x 425 px) (1) - pobierz plik .png
- Plakat A3 peregrynacja (1600 x 400 px) (1080 x 1080 px) - pobierz plik .png
- PEREGRYNACJA. - MATERIAŁY - pobierz plik .doc