LIST REKTORA WYŻSZEGO SEMINARIUM DUCHOWNEGO NA NIEDZIELĘ DOBREGO PASTERZA 2019 ROKU.
Umiłowani w Chrystusie Panu Bracia i Siostry!
„Uczniów napełniało wesele i Duch Święty” – tymi słowami św. Łukasz podkreślił owoce wysiłku misyjnego świętego Pawła i Barnaby. Autor dzisiejszego pierwszego czytania z Dziejów Apostolskich jednocześnie zaznacza, że gorące i pełne entuzjazmu przyjęcie nauki Apostołów przez pogan rodziło się w atmosferze prześladowań z różnych stron. Wierni swemu powołaniu Apostołowie z nakazu Pana ponieśli Dobrą Nowinę o zbawieniu aż po krańce świata. Kontynuacją tej zbawczej misji apostolskiej są coraz to nowe zastępy współczesnych głosicieli Ewangelii, którzy w świątyni [Boga] cześć Mu oddają – jak zaznaczył w drugim czytaniu święty Jan Apostoł. Umiłowany uczeń Pana przypomina nam, że poprzez sakramentalny chrzest wszyscy jesteśmy powołani do uczestnictwa w paschalnym misterium, które nas nieustannie odradza i uświęca. Dzięki temu możemy oddawać cześć Bogu w sposób trwały i nieustanny, uwielbiając Jego moc i potęgę, ciesząc się Jego wstawiennictwem i obecnością. Wyrazem tego jest przytoczony przez świętego Jana symbol rozciągniętego nad nami [przez Boga] namiotu.
Ten sam autor biblijny w dzisiejszej Ewangelii kreśli nam obraz Dobrego Pasterza. Podobnie jak w pierwszym czytaniu, Jego misja nie jest pozbawiona opozycji a nawet wrogości. Jezus jeszcze raz daje nam się poznać jako Pasterz, który zna i miłuje swoje owce. Oczekuje On również, że znajdzie u nas posłuch, posłuszeństwo i ufność pozwalającą kroczyć za Nim. Ofiaruje w zamian życie wieczne. Ten dar to najbardziej istotne dzieło, dla którego Jezus przyszedł na świat. Jedność Jezusa z Ojcem Ja i Ojciec jedno jesteśmy oznacza, że należąc do Chrystusa należymy do samego Boga, i to na zawsze.
Kluczem do pójścia za Dobrym Pasterzem, który wzywa nas po imieniu, jest wsłuchanie się w Jego głos – moje owce słuchają mego głosu. Doniosłość słów, wypowiedzianych dwukrotnie przez Pana Jezusa w dzisiejszej Ewangelii, że nikt ich nie wyrwie z mojej i Ojca ręki daje nam pewność, że każde powołanie jest otoczone szczególną troską Boga. Pomimo trwającej atmosfery podburzania przez wpływowych i znacznych obywateli, kierowanych zazdrością i bluźnierstwem, Chrystus powołuje nieustannie w naszych rodzinach, wspólnotach, parafiach, szkołach, do swojej wyłącznej służby tych których chce, by kontynuowali nie łatwą misję Pawła i Barnaby.
Drodzy Bracia i Siostry!
„Seminarium Siedleckie dla chwały Twojej powstało. Spraw, by ustawicznie chwale Twojej służyło, aby jej nigdy nie umniejszało” – słowami tej modlitwy, ułożonej przez księdza wicerektora Aleksandra Lipińskiego, już od 100 lat oddajemy chwałę Bogu w każdym dniu naszej seminaryjnej formacji.
Przypadająca dzisiaj Niedziela Dobrego Pasterza, która jest jednocześnie Dniem modlitw o powołania kapłańskie i w intencji seminarium siedleckiego, stanowi dla nas okazję do podzielenia się radością i weselem z przeżywanych przez nasze Seminarium wydarzeń.
W tym roku, w październiku, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej obchodzić będzie jubileusz 100-lecia wskrzeszenia seminarium w Janowie Podlaskim, po 51 latach kasacji diecezji. Dzieje seminarium duchownego Diecezji Siedleckiej są ściśle związane z historią Diecezji Podlaskiej, powstałej w 1818 roku między innymi z części terytorium diecezji łuckiej na Wołyniu, której biskupi od połowy XV w. rezydowali w Janowie Podlaskim. Aktualnie istniejące Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu k. Siedlec czuje się spadkobiercą tradycji i kontynuatorem tej instytucji. Tuż przed formalnym odzyskaniem przez Polskę niepodległości papież Benedykt XV, 24 września 1918 r. bullą Commissum humilitati nostrae wskrzesił diecezję podlaską czyli janowską mianując jej pierwszym biskupem ks. Prałata Henryka Przeździeckiego. Pierwszy biskup odrodzonej diecezji podjął starania o zwrot zajętych przez urzędy państwowe budynków dawnego seminarium janowskiego. Do tego czasu alumni diecezji podlaskiej mieli kontynuować studia w seminarium w Lublinie. 27 czerwca 1919 r. w Siedlcach odbył się pierwszy egzamin dla kandydatów do seminarium, któremu przewodniczył biskup Henryk Przeździecki. 8 października 1919 r., w Janowie Podlaskim w odzyskanym gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Janowskiej, czyli Podlaskiej miała miejsce uroczysta inauguracja, pierwszego od wskrzeszenia diecezji, roku akademickiego 1919/1920. Biskup Henryk Przeździecki, tamtego pamiętnego dnia powiedział:
„Szczęśliwi jesteśmy, że seminarium nasze diecezjalne wskrzeszamy w tych murach, w których mieściło się ono długie lata, aż do czasów prześladowania przez schizmatycki rząd rosyjski, gdy po gwałtownym wywiezieniu z Janowa świątobliwego poprzednika Naszego, biskupa Beniamina Szymańskiego, rozproszono zarząd diecezjalny i zamknięto seminarium.
Drogą sercu Naszemu jest ofiarność na seminarium ze strony Wielebnego Duchowieństwa i Ludu Zbożnego, to też składając im serdeczne podziękowanie, udzielamy błogosławieństwo Nasze Pasterskie, a nadto polecamy i nakazujemy, ażeby na wieczne czasy alumni w codziennych modlitwach polecali Bogu … wszystkich też ofiarodawców jako dobrodziejów, za życia i po śmierci, a nadto każdy alumn po otrzymaniu święceń kapłańskich obowiązany będzie do odprawienia dwóch Mszy Świętych: jednej za żywych, drugiej za zmarłych dobrodziejów seminarium”.
Biskup Przeździecki zmarł dokładnie 80 lat temu 9 maja 1939 roku podczas wizytacji w Ortelu Królewskim. W ostatniej chwili swojego życia powiedział: „JEZU CHRYSTE, OFIARUJĘ ŻYCIE MOJE ZA DIECEZJAN SWOICH”.
Z racji na trwający Jubileusz 200-lecia istnienia naszej uczelni oraz w 100-lecia jej wskrzeszenia wspólnota WSD Siedlce przygotowuje różne wydarzenia związane z tą rocznicą. Już za dwa dni, tj. 15 maja zapraszamy wszystkich kapłanów, którzy ukończyli seminarium siedleckie, pracujących w naszej diecezji jak i poza nią na Jubileuszowe spotkanie, które będzie okazją do wyrażenia wdzięczności Panu Bogu i ludziom za formację seminaryjną. Niech ten dzień stanie się okazją do odkrywania naszej diecezjalnej tożsamości, która rodziła się przez czas studiów i formacji. Niech Bóg pozwoli, by ten szczególny Dzień Kapłańskiej Wspólnoty stał się także naszym wołaniem i modlitwą o kolejne powołania do kapłaństwa.
Ważnym wydarzeniem będzie Jubileuszowa Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020 w dniu 10 października 2019 r.
Podsumowaniem Roku Jubileuszowego będzie sympozjum naukowe poświęcone historii seminarium podlaskiego w dniu 13 listopada 2019 r., w dzień dawnego wspomnienia liturgicznego św. Stanisława Kostki, patrona seminarium. Planowana jest również prezentacja będących w przygotowaniu wydawnictw o historii seminarium.
Boże Spraw, aby z niego wychodzili zawsze, aż do ostatnich dni istnienia świata, święci, żarliwi, ofiarni, pełni Twej i ludzi miłości kapłani… – tymi słowami naszej codziennej modlitwy, tak jak Paweł i Barnaba którzy starali się zachęcić [uczniów] do wytrwania w łasce Boga my również jako wspólnota zachęcamy i prosimy o nieustanny dar modlitwy o powołania. Jednocześnie chcemy podziękować Wam, drodzy Diecezjanie, za wszystkie ofiary duchowe i materialne, które przynosicie przed tron Boga w intencji powołanych do kapłaństwa.
x.dr Piotr Paćkowski, Rektor WSD Siedlce
Pliki do pobrania:
Pliki do pobrania:
- List Rektora Wyższego Seminarium Duchownego - 2019 - pobierz plik .docx