Biskup Pomocniczy Ks. dr Piotr Sawczuk

Życiorys

Ks. Bp dr Piotr Henryk Sawczuk
Urodził się 29 stycznia 1962 r. w małżeństwie Henryka i Zofii z d. Guberska. Jego rodzice prowadzili własne gospodarstwo rolne w miejscowości Kornica w woj. mazowieckim. Został ochrzczony 25 lutego 1962 r. w kościele parafialnym w Kornicy, a 1 września 1979 r. przyjął sakrament bierzmowania. Szkołę Podstawową ukończył w 1977 r. w Kornicy, a Liceum Ogólnokształcące im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej w 1981 r. otrzymując świadectwo dojrzałości.

Zaraz po maturze zgłosił się do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. Po sześciu latach studiów filozoficzno-teologicznych, 6 czerwca 1987 r. w katedrze siedleckiej otrzymał świecenia kapłańskie z rąk bpa dra Jana Mazura. Następnie przez dwa lata był wikariuszem w parafii Wisznice. W tym czasie na Wydziale Teologicznym KUL napisał pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Czesława Stanisława Bartnika pracę pt. Komunijność Kościoła wg kardynała Karola Wojtyły i uzyskał 21 czerwca 1988 r. tytuł magistra teologii.

W roku 1989 rozpoczął studia specjalistyczne na Wydziale Prawa Kanonicznego ATK w Warszawie. W 1992 r. uzyskał tytuł magistra prawa kanonicznego, na podstawie pracy pt. Teoria rozdziału Kościoła od państwa w świetle nauki Soboru Watykańskiego II, napisanej pod kierunkiem o. prof. dra hab. Stanisława Pasternaka. Dnia 27 czerwca 1996 r. obronił rozprawę doktorską pt. «Communicatio in sacris» w kanonicznym prawie karnym, napisaną pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Jerzego Syryjczyka, uzyskując stopień naukowy doktora prawa kanonicznego. W okresie studiów kanonistycznych pełnił przez 6 lat funkcję kapelana Sióstr Loretanek, w domu głównym, przy ul. Ks. Kłopotowskiego w Warszawie i w siedzibie Wydawnictwa Ss. Loretanek, przy ul. Żeligowskiego w Warszawie-Rembertowie.

W diecezji siedleckiej ks. Piotr Sawczuk pełnił i pełni następujące urzędy i funkcje: był notariuszem w Sądzie Biskupim (1989-1990); od 1993 r. jest sędzią w Sądzie Biskupim; w latach 1996-2003 pełnił urząd notariusza Kurii Diecezjalnej; od 1 lipca 2003 r. do chwili obecnej pełni urząd kanclerza Kurii Diecezjalnej Siedleckiej, a od 7 listopada 2009 r. funkcję wikariusza generalnego. Ponadto od 1996 r. jest wykładowcą prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II oraz w Instytucie Teologicznym w Siedlcach.

Ks. prałat Piotr Sawczuk przez cały czas pracy w Kurii angażował się w funkcjonowanie różnych agendach kurialnych, szczególnie w ostatnim czasie w pracach II Synodu Diecezji Siedleckiej. Wielokrotnie występował jako delegat Biskupów Siedleckich: bp. Jana Wiktora Nowaka i bp. Zbigniewa Kiernikowskiego w rozwiązywaniu różnych, bieżących spraw administracyjnych i duszpasterskich w diecezji, jako szafarz sakramentu bierzmowania oraz przeprowadzał wizytacje kanoniczne w parafiach.

23 stycznia 2003 r. został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Siedleckiej, a 23 stycznia 2009 r. kanonikiem gremialnym i prałatem scholastykiem tejże Kapituły Katedralnej. 20 września 2010 r. Ojciec Święty Benedykt XVI podniósł ks. kan. Piotra Sawczuka do godności Kapelana Jego Świątobliwości.

19 stycznia 2013 r., Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. prał. dra Piotra Sawczuka biskupem pomocniczym Diecezji Siedleckiej, ze stolicą tytularną w Ottana.

Ks. Sawczuk opublikował drukiem książkę pt.: Kornica – dzieje pisane krwią i kredą, poświęconą 100-leciu powstania parafii rodzinnej oraz wiele artykułów w „Wiadomościach Diecezjalnych Siedleckich” i w tygodniku diecezjalnym „Podlaskie Echo Katolickie” i „Echo Katolickie”.

Jest autorem artykułu Dziesięć lat w służbie Kościoła siedleckiego [w:] Posłuszeństwo Ewangelii – Eucharystia. Księga jubileuszowa dedykowana Biskupowi Zbigniewowi Kiernikowskiemu w 10. rocznicę sakry biskupiej i posługi pasterskiej w diecezji siedleckiej, Siedlce 2012.
17 czerwca 2019 r. papież Franciszek mianował biskupa Sawczuka Biskupem Drohiczyńskim.

Herb Biskupi

Herb nawiązuje do treści zawołania. Zasadniczym jego elementem jest pusty tron, który ma symbolizować życie człowieka, które jest oczekiwaniem na spotkanie z Panem. - Życie człowieka ma być poszerzaniem w sobie miejsca dla Pana Boga i pracą nad sobą, wiążącą się z likwidacją błędów, zapędów, tęsknot egoistycznych, myślenia o sobie.

Na pustym tronie jest rozłożona księga Pisma Świętego z literami alfa i omega, oznaczającymi początek i koniec.

Dwa pozostałe elementy to wizerunki Matki Bożej Leśniańskiej oraz Błogosławionych Męczenników Podlaskich. - Są one bardziej osobiste. Pochodzę z parafii Kornica, która sąsiaduje z Sanktuarium MB Leśniańskiej. Od najmłodszych lat wielokrotnie pielgrzymowałem do tronu Pani Leśniańskiej i jestem duchowo i emocjonalnie z tym miejscem związany. Chciałbym swoją posługę zawierzyć wstawiennictwu Matki Najświętszej i do pośrednictwa Maryi zawsze się dowoływać.

Trzeci element, wizerunek Męczenników Podlaskich Błogosławionych Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy, pojawił się dlatego, gdyż diecezja siedlecka szczyci się beatyfikacją Męczenników z Pratulina, która miała miejsce w 1996 roku a więc stosunkowo niedawno. Jest jeszcze osobisty powód. Otóż biskup nominat pochodzi z rodziny o korzeniach unickich więc, jak zapewnia, nosi w sobie duchowość unicką i połączenie tradycji zachodniej i wschodniej.

Pobierz herb

Kalendarium

Kontakt

Dane kontaktowe:

ul. Piłsudskiego 62
08-110 Siedlce

tel.: 25 644 21 95
fax.: 25 644 87 44
e-mail: kuria@ks.internetdsl.pl

Kapelan Księdza Biskupa:

ks. dr Jarosław Ruciński tel. 606695080

e-mail: jrkapelan@idsl.pl